Home / Hatay / Dörtyol / YÖRÜK AVŞAR TÜRKMENLERLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN AÇILIŞI

YÖRÜK AVŞAR TÜRKMENLERLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN AÇILIŞI

Spread the love

YÖRÜK AVŞAR TÜRKMENLERLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN AÇILIŞIHatay Yörük Avşar Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Pazar günü saat 15;00’da Numuneevler Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi Ünal Apartmanında görkemli bir törenle açıldı.

Dernek Başkanı İşadamı Ünal Kozak’ın ev sahipliğini yaptığı açılışa Ak Parti Hatay Milletvekilli H. Bayram Türkoğlu, Ak Parti Hatay Milletvekilli Mehmet Öntürk, Ak Parti Adana Milletvekilli Ali Küçükaydın, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, MHP İl Başkanı Adnan Akdaş, Ak Parti Eski Milletvekili İsmail Soylu, Dörtyol Belediye Eski Başkanı Fadıl Keskin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Dernek Başkanı İşadamı Ünal Kozak; “11. Yüzyılda Orta Asya’dan Göç eden Oğuzlar İran’dan geçerek Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu’ ya gelmişlerdir. Anadolu’nun islamlaştırılıp; Türkleştirilmesinde önemli yere sahiptirler. Oğuz boyları Anadolu’nun heftarafına yayılmışlardır. Bir kısmı yerleşik hayata geçerek Türkmen ismini almış bir kısımda göçebe hayatını sürdürüp Yörük ismiyle anılmışlardır. ORTA ASYDAN ANADOLUYA GELEN YÖRÜK OBALARININ AYAK SESLERİYİZ !
Türk kültürünün yayılmasında önemli yere sahibiz. Bizler gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, her konuda ihtiyacı olanlara yardım edebilmek, yardım muhtaç öğrencilerimize burs verebilmek, toplumsal konularda projelere hazırlayıp faaliyete sokabilmek gibi amaçlarla YÖRÜK AVŞAR TÜRKMENLERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA derneğimizi Hatay’ımıza da faaliyete geçirmiş bulunmaktayız.
Bizler bu mutlu onurlu gönümüzde yalnız bırakmayarak şereflendiren siz değerli konuklarımıza ve derneğimizin kuruluşuna yardımcı olan yönetim kurulu üyelerimize emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy’da yaptığı konuşmada; “Hatay Yörük- Avşar Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışına Derneğinin açılış töreninde sizlerle beraber olmaktan onur duymaktayım.” dedi.
Konuşmasına; “Yörük-Avşar büyük ölçüde XVII. Yüzyıla kadar yerleşik hayata geçmeyen yaşamına göçebe olarak devam eden Türkmen topluluklarına verilen isimdir. Bu sürecin doğal bir sonucu olarak Enderun veya saraylarda yetişen ve Türk soyundan olmayan aydın tiplemeleri özellikle Anadolu Türklerini hor görüp göz ardı etmeye başlamışlar.” devam eden Toksoy Sözlerini Bilge Kağan’ın; “Ey Türk oğuz beyleri işitin, üste gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe ilini ve töreni kim bozabilir.” sözleriyle tamamladı.
MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün birlik ve beraberlik mesajı içeren konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Ak Parti Hatay Milletvekili H. Bayram Türkoğlu’da; “Bu milletin mensupları, yöneticileri farklı siyasi partilerde yer alsalar da, söz konusu vatanın birliği, bayrağın gönderde ebedi dalgalanması, milli birlik ve beraberliğin sağlanması olduğu zaman hepimizin nabzı ve yüreği bir atar.
Bunda zerre kadar şüphemiz yok Allan’ın izniyle.” dedi.
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşleriyle birlikte katıldığı açılış törenine CHP Dörtyol Kadın Kolları’da iştirak etti.

Açılış kurdalesi protokol tarafından kesildi ve dernek tarafından sunulan ikramlarla devam etti.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hatay’da cinayet! Boğazını sıkan eşini öldürdü…

Spread the love Hatay’da, Nagihan Erbek (37), tartışma sırasında boğazını sıktığını iddia ettiği eşi Alper …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.