Home / Biyografi / METE ASLAN KİMDİR

METE ASLAN KİMDİR

Spread the love

METE ASLAN KİMDİR

Mete Aslan 25 Nisan 1944’de Hatay’da doğdu.

Orta öğrenimini Antakya Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Gazetecilik Yüksekokulundan mezun oldu.

Kısa bir süre İstanbul’da Bugün gazetesinde çalıştıktan sonra kamu  hayatına Konya S.S.K. Müdürlüğünde başladı.Konya Tekel Başmüdürlüğü görevinden sonra Konya Belediyesinde sırasıyla Fuar,Otogar,İktisat Müdürlüğü ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde 1983 yılına kadar çalıştı.
1983 yılında naklen İskenderun Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevine atandı.
1989 yerel seçimlerine kadar İskenderun Belediyesinin değişik kademelerinde görev aldı.Bu yılki seçimlere Anavatan Partisi’nin Belediye Başkan adayı olarak katıldı.%29.70 oy oranı ile 2.olarak seçimleri kaybetti.
Seçimin ardından 1994 yılına kadar Niğde ve Elazığ Çimento Fabrikalarında Yönetim Kurulu üyeliği ve ardından Ankara İl Kültür Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.
1994 yılında yeniden İskenderun Belediye Başkanlığı için Anavatan Partisinden seçimlere girdi ve %40.77 oy oranı ile Belediye Başkanı seçildi.Takip eden 1999 seçimlerinde %45.66 ve 2004 yılı yerel seçimlerinde ise %36.27 oy oranları ile Anavatan Partisinden Belediye Başkanı seçilen ve Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mete Aslan evli ve iki çocuk babasıdır.

HAYATI

AİLESİ VE ÇOCUKLUK YILLARI

Mete Aslan 25 Nisan 1944’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin 2.çocuğu olarak dünyaya geldi.Babası bu ilçede öğretmenlik yapan Ali Aslan,annesi ev hanımı Fatma Aslan’dır.1972 yılında rahmetli olan babası uzunca bir dönem,yörenin zor şartları altında ilçenin pek çok gencinin öğretmenliğini yapmış olup,Aslan ailesi çevresinde sevilen ve saygı gören bir ailedir.İslam edebiyatına ve fıkıha meraklı olan babası çocuklarını bu çerçevede eğiten bir öğretmendir.11 çocuğunun 9 tanesinin üniversite tahsilini tamamlamasına ,bir yandan öğretmenlik yapıp,bir yandan da kendilerine ait narenciye bahçelerinde çalışarak ön ayak olmuştur.İlk ve orta öğrenimini Samandağ’da bitiren Mete Aslan Antakya Lisesinden mezun oldu.

ÜNİVERSİTE YILLARI

İlk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Mete Aslan,bu okuldan ayrılarak İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu’na girdi ve bu okuldan mezun oldu.Üniversite yılları Türkiye’de siyasetin nabzının hızlı attığı,üniversite gençliğinin aktif olarak siyaset ile ilgilendiği yıllardır.Siyaset ile tanışması bu yıllarda başladı.Milli Türk Talebe Birliğinde aktif olarak çalışmaya başladı.Türk Milliyetçiliği ile ilgili ailesinden edindiği fikirlerin olgunlaşması bu yıllarda gerçekleşmiştir.Yüksek öğrenimini tamamlamasını takiben,Tuzla Piyade Okulunda yedek subay eğitimi almış,ardından da Hatay’da sınır bölgelerinde asteğmen olarak vatani görevini yerine getirmiştir.

ÇALIŞMA VE AİLE HAYATI        :

Üniversiteden mezun olup,askerlik görevini tamamladıktan sonra , mesleğini icra etmek üzere İstanbul’da,Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Şevket Eygi’nin çıkarttıkları Bugün gazetesinde çalışmaya başladı.Günün zor ekonomik şartları altında,devlet memurluğuna giriş hakkı elde ederek,Konya S.S.K. Başmüdürlüğünde göreve başladı.Burada çalışırken aynı yerde çalışmakta olan hanımı Zübeyde Aslan ile tanıştı.1972 yılında ,bugüne kadar süren evlilik hayatı başladı.1972 ile 1983 yılları arasında Konya’da Tekel Başmüdürlüğünde ve Konya Belediyesinde  değişik mevkilerde görevlerde bulundu.1973 yılında büyük oğlu Ali Alper,1979 yılında ise ikinci oğlu Mehmet Göktürk dünyaya geldi.

1980 yılında meydana gelen askeri darbe sonrasında , memleketi olan Hatay’a dönmek ve orada çalışma hayatına devam etmek imkanını buldu ve İskenderun Belediye Başkan Yardımcılığı görevine naklen atandı.1989 yılına kadar İskenderun Belediyesinin muhtelif mevkilerinde çalıştı.17 yıllık Belediye tecrübesini ,hizmete dönüştürebilmek maksadıyla 1989 yılındaki yerel seçimlerde Anavatan Partisinden aday oldu.O günün siyasi atmosferinin de yoğun etkisi ile seçimi az farkla kaybetti.

Bu seçim yenilgisinden sonra Niğde ve Elazığ Çimento Fabrikalarında yönetim kurulu üyeliği yaptı.Aday olduğu ve kazandığı 1994 yerel seçimlerine kadar ise Ankara’da İl Kültür Müdür yardımcılığı görevini sürdürdü.1994-1999 ve son olarak da 2004 yerel seçimlerine Anavatan Partisinden katılarak, 3 dönem İskenderun Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştür.2009 yerel seçimlerinde görevini devreden Mete Aslan halen aktif olarak politik çalışmalarına devam etmektedir.

2002 yılında büyük oğlu ,2007 yılında ise küçük oğlu sırasıyla Selma Aslan ve Nihan Aslan ile evlenmiş,2004 yılında ilk torunu Ayça Aslan dünyaya gelmiştir.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

ASTROLOG FİLİZ KOÇAK KİMDİR

Spread the love1974 doğumlu olan KOÇAK Yay burcu. Asıl mesleği hemşirelik olmasına rağmen küçüklüğünden beri …

Bir yanıt yazın