Home / İslam / İNSANLAR, İDARECİLERİN HALİYLE HALLENİRLER

İNSANLAR, İDARECİLERİN HALİYLE HALLENİRLER

Spread the love

Endülüs emirlerinden Muhammed bin Ebi Amir, gençliğinde Kurtuba’da ilim ve edep tahsil etti, hadis öğrendi. Bütün ilimlerde akranını geçti. Himmeti çok yüce idi. Devamlı işlerin en yükseğini yapmak için nefsine telkinlerde bulunurdu. Buna dair ondan nakledilen haberler çoktur.

İlim meclislerine ve cihada; Allâh’ın dinini yaymaya çok düşkün idi. Haftanın belli bir gününde âlimleri topladığı meşhur bir ilim meclisi vardı. Gelenlere çok ikramda bulunurdu.

Her bayram namazgâha çıktıktan sonra içine gaza arzusu düşer, namazdan sonra evine dönmez, niyetini değiştirmeden hemen Rum diyarına gazaya çıkardı. Askeri de onun gibi olduğundan arkasından peyderpey ona yetişir ve henüz ilk geçitleri aşmadan bütün ordu toplanmış olurdu. Elli küsür gaza etti.

Her sene iki defa gazaya çıkar, her gazadan döndüğünde elbisesinde harp meydanından birikmiş olan tozların toplanmasını ve saklanmasını; ölünce de bu tozların kefenine serpilmesini emrederdi. 1003 senesinde çıktığı gazada Endülüs’ün serhat şehirlerinden Salim’de vefat etti. Vasiyeti üzerine oraya defnedildi. (el-Cezvetül-Muktebes)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.