Home / Haber / Ekonomi / Yerli Üretim, Dolar ve Terör Üçgeni

Yerli Üretim, Dolar ve Terör Üçgeni

Spread the love

Merhaba sevgili okurlarım, bugünlerde malum ülkemiz terör belası bir yandan, dolar belası bir yandan dört bir köşeden sıkıştırılıyor. Başlıktan da anlaşılacağı gibi yerli üretimle dolar ve teröre karşı nasıl bir başarı elde edilir bunun analizini yapacağız.

Öncelikle ülkemizde Elektronik alanda yurdumuza gelen her şey yurt dışından gelmektedir. Beyaz eşyayı bu konuda ayrı tutarsak bilgisayar üretimi telefon üretimi tablet üretimi ve daha bir çok adını sayamadığım elektronik eşyayı yurt dışından temin etmekteyiz.  Aslında beyaz eşya her ne kadar ülkemizde üretilse de entegreler devreler diyotlar Micro denetleyiciler’in %99’u yurt dışından gelmektedir. Maliyeti ucuz olduğu için bunların üretimi ülkemizde yapılamamaktadır. Oysa bu micro denetleyiciler, entegreler Elektronik sektörünün bel kemiğini oluşturmaktadır. Yerli üretim olarak adlandırdığımız ürünlerin bile elektronik devreleri yurt dışından getirilmektedir buda doğal olarak döviz’e olan bağımlılığı arttırmaktadır.

Ülkemizin yapması gereken bu elektronik chipsetleri kendisinin üretmesidir bunların üretimi yapıldığı zaman doğal olarak dışa bağımlılık çok azalacaktır.

Bugün gerek askeri alanda gerekse sosyal yaşamımızda kullanılan tüm elektronik cihazlarda yukarıda saymış olduğum elektronik malzemeler kullanılmaktadır. derhal Türkiye chipset üretimine geçmeli ve kısa sürede doların bu alanda ki etkisini yok edilmelidir.

Ülkemizde hiç azımsanmayacak kadar kendi imkanları ile satın aldığı devreleri birleştirip kendi yazılımı ile bir çok Drone, Aeroquad gibi insansız hava aracı üretebilen lise, üniversite ve Yükseköğretim okuyan öğrenciler var… Hatta kendi devre baskını yapıp lazerle ses transferleri gerçekleştiren insanlar var…

En son 2012’de kendi basımını yaptığı devrelerle Hassa Meslek Yüksekokulu öğrencileri envari çeşit elektronik cihazlar geliştirdi…(Öğrenciler Önlisans Mezunudur)

Öğrencilerin bazıları ile konuştuğum da Türkiye de bu malzemelerin bazılarını bulamadıkları için Çinden sipariş ettiklerini bile duydum. 1 $’a çinden ürün getirten öğrenciler vardı.

Ayrıca yine yerli üretimimiz olan Pardus işletim sistemi  geliştirildi. Çokta güzel gidiyordu bütün devlet kurumlarında bu işletim sistemini kullanmak zorunlu hale getiriliyordu ama bir anda ne olduysa TÜBİTAK tarafından iptal edildi… Hemde okullarda tablet dağıtımı başladığı zaman iptal edildi.

Oysa o gün iptal edilmemiş olsa daha yeni yeni piyasaya giren Android IOS Windows Mobile gibi işletim sistemleri ile yarışacak bir mobil İşletim sistemi yapılabilirdi…

Yine 2011 2012 yıllarında terör örgütleri ile mücadele için insansız hava aracı satın alınmak istendi ve bunun üzerine israil ve amerikaya başvuruldu Amerika ve İsrail Türkiye’ye bunları satmak istemedi o gün bile Türkiye’de doktora ve yükseklisans tezleri için insanlar kendi başına bu insansız  hava araçlarını üretebildi.

Demem o ki Yerli Üretim Elektronik alanda sağlandığı zaman Türkiye’nin dışa bağımlılığı %40 %50 civarında azalır. ve üstüne bu sektörden de Ülkemiz kalkınarak para kazanır.

Saygılarımla bir sonra ki yazımda buluşmak dileğiyle

About Analizci Haberci

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

DÖVİZDEKİ HAREKETLİLİĞİN GELİR DAĞILIMI ÜZERİNE ETKİLERİ

Spread the loveYazımda dövizde meydana gelen hareketliliğin gelir dağılımı üzerinde ne gibi etkileri olduğunu anlatmaya …

Bir yanıt yazın