Home / Sektörel / Kamu Personeli / 17 YILDIR HAK ETTİĞİ KADROLARI ALAMAYAN ÖN LİSANS BİLGİSAYAR MEZUNLARI HAK ETTİKLERİ KADROLARI BEKLİYOR

17 YILDIR HAK ETTİĞİ KADROLARI ALAMAYAN ÖN LİSANS BİLGİSAYAR MEZUNLARI HAK ETTİKLERİ KADROLARI BEKLİYOR

Spread the love

2016 KPSS Ön Lisans düzeyinde sınavına giren 1,5 milyon aday arasında en yüksek puanları alan Ön lisans bilgisayar mezunlarından 1. ve 2. Atamalarda toplam sadece 53 kişilik alım yapıldı.

Bu bölümlerden mezun olan sayısının 200binden fazla olduğunu düşünürsek yapılan alımlar 10bin de 3 bile değil. Yeni açılan bölümlerden bile toplam alımlar 200 300’ü bulurken kökleşmiş ve eğitimleri oldukça zor olan bu bölümlerden Tekniker, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni ve Bilgisayar İşletmeni olarak istihdam edilen toplam insan sayılı sadece 53 adettir.

Ön Lisans Bilgisayar mezunlarının en çok yakındığı konulardan biride Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu alanla alakalı hiç alım yapmamasıdır. Ön Lisans Bilgisayar mezunları kurdukları Whatsapp, Facebook ve Twitter gibi topluluklarda şu açıklamalarda bulundular;

Orman Bakanlığı Orman Teknikerleri, Ulaştırma Bakanlığı Harita Teknikerleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Teknikerleri, Sağlık Bakanlığı Sağlık Teknikerleri alırken neden Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı biz Ön Lisans Bilgisayar mezunlarını Tekniker ve Programcı olarak istihdam etmiyor? “

Ve yine ekleyerek şu açıklamalarda da bulundular;

BTK’ya 100binden fazla Siber Savunma timi alındı Bilgisayar mezunları dışında herkes buraya alındı.” diyerek bu konuya da açıklık getirilmesi talebinde bulundular.

Ayrıca yine;

“Milli Eğitim Bakanlığı artık Ön Lisans Bilgisayar Mezunu alımı yapmayı bıraktı önceden Bilgisayar mezunlarını Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni olarak alıyordu artık bu alandaki alımlarını başka bölümlere devretmiş bulunmaktadır. “ diyerek bu konuyu da dikkat çektiler ve düzeltilmesi talebinde bulundular.

Yine bir sorunun da Sözleşmeli olarak atananların sıralamayı etkilememesi olduğunu söylediler;

“SGK gibi tüm diğer kurumların yaptığı sözleşmeli alımlar, açıktan alımlar Branş sıralamasını etkilememektedir. Bu da aynı insanların aldıkları tek puanlarla birçok yeri dolaşmaları anlamına gelir ve buda haksızlığa neden olmaktadır. ”

Yine bir sorunda Programcılık kadrosu sorunu olduğunu söylediler;

“X bir bölüm MEB’den onaylı bir Bilgisayar sertifikası ile Programcı kadrosuna skandal bir şekilde atanmaktadır. Biz Haftada 10 saatten fazla programlama eğitimi alırken Onlar 2 aylık bir kurs bedeli ile bizimle aynı statüye getiriliyor. Sertifika alanla Bu bölümü bitiren aynı olur mu?”

Yine bahsedilen sorunlardan birinin de Bilgisayar İşletmenliği sertifikası olduğunu dile getirdiler;

“Haftada en az 5 saat sadece (Microsoft Office, Open Office ”Linux Office” ) eğitimlerini alıyoruz ve şuan MEB’in verdiği Bilgisayar İşletmeni sertifika ile bizle aynı konuma getirtiliyor o kişiler. Ayrıca MEB’den onaylı sertifika alanlar LINUX ve LINUX tabanlı Office eğitimleri almıyorlar”  diyerek yapılan adaletsizliğe dikkat çektiler.

Uzum zamandır yürütülen kampanyalar, verilen dilekçeler neticesiz kalırken verdikleri mücadelenin devamının süreceğini dile getirdiler.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

DANIŞTAY SÖZLEŞMELİ HİZMETLİ ALACAK

Spread the love I- BAŞVURUNUN TARİHLERİ VE ŞEKLİ Başvurular 18/12/2017 Pazartesi günü saat: 09:00’da başlayacak olup, …

Bir yanıt yazın