Home / Genel / TÜRKİYE-SURİYE KAPISI AÇILACAK MI?

TÜRKİYE-SURİYE KAPISI AÇILACAK MI?

Spread the love

Prof. Dr. Bassam Abu Abdullah (Şam)

Türkçeye kazandıran Prof. Dr. Mehmet Yuva

Suriye-Türkiye kapısı açılacak mı? Cevabım: Evet. Son Soçi Zirvesi karanlık tünelin sonunda görünen ışık misali görülmelidir. Suriye’de yaşanan trajediler, bazılarının sandığı gibi bir Erdoğan-Esad telefon görüşmesi ile değil, uzun soluklu yolculukla çözülür. Bin mil menzili bir adımla başlar ve bu adımın çok yakın olduğuna inanıyorum. Şüphesiz ki Suriye’nin, herhangi bir uzlaşma ve işbirliği için Türkiye’den talep ettiği taahhütler ve haklı istekleri var. Türkiye’nin, Suriye savaşındaki olumsuz rolü, misyonu ve faaliyetleri sebebiyle, Suriye kamuoyu ve devleti nezdinde güven telkin etme sorumluluğu da bakidir.

Şam ile Ankara arasında çözülmeyi bekleyen çok çetrefilli sorunlar bulunmaktadır. Bu farklılıklar beyanatlarla çözülemez. Putin ve Tahran’daki müttefiklerinin ısrar ettiği müzakere masasına ve acil diyaloğa oturma ihtiyaç var. Bölgede ve dünyada yaşanan dönüşümler ve gelişmeler ışığında, taraflar ortak çıkarlar etrafında anlaşmalı ve bu adım her iki ülkenin güvenliği, egemenliği ve bağımsızlığına mutlak hizmet edecek kıvama getirilmelidir. Özellikle her iki ülkenin ulvi çıkarlarına düşman olanların bu dönüşümleri oturup izlemeyecekleri, aksine süreci baltalamak ve bir yakınlaşma girişimin engellemek için tüm imkanlarını seferber edeceklerini düşünerek hareket edilmelidir.

Yıllardır Suriye-Türkiye ilişkileri üzerine yazarım. Suriye ve Türkiye kamuoyunun tartıştığı ve sorguladığı şüphesiz en önemli konuların başında iki ülke ilişkilerin nasıl olacağı hususudur. Türkiye-Suriye kapısı açılacak mı en çok muhatap olduğumuz soru. Hep söylediğimiz bir gerçeğin altın tekrar çizmek isterim; Bu kapıyı açmadan iki ülkede ve bölgemizde sürdürülebilir bir istikrar olasılığı olmayacak. Tüm bölgeyi tehdit eden terörün sonu gelmeyecek. Kendi kaderimizi özgürce belirleme hakkımız kalmayacak. İrili ufaklı birçok güç kaderimizle oynamaya devam edecek.

devamı (Cumartesi) günü Aydınlık gazetesinde…

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın