Home / Genel / Mimarlar Odası’ndan Adalet Nöbeti!

Mimarlar Odası’ndan Adalet Nöbeti!

Spread the love

Gezi Davası hapis cezalarına protesto olarak, Hatay Mimarlar Odası’nda her gün 17.00-20.00 arası ADALET NÖBETİ başlatıldı. Verilen mesaj ise “Ülkenin aydınlık geleceğine inanan herkesi, bu süreçte dayanışmaya çağırıyoruz” oldu.

Geçtiğimiz hafta başında sonuçlanan Gezi Direnişi davasında, bir müebbet hapis ile 7 kişinin 18’er yıl hapis cezasına çarptırılması olayına karşı, Hatay’da Mimarlar ve Meslek Oda Başkanları tarafından adalet nöbeti başlatıldı.

Mimarlar Odası’nda bayram arifesi başlatılan adalet nöbeti ile ilgili olarak, Mimarlar Odası Hatay Şubesi’nin paylaşımı şöyle.

Gezi Davasının karar duruşmasında, TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi önceki Başkanı Tayfun Kahraman, 18’er yıl hapis cezası verilerek tutuklanmıştır.

Arkadaşlarımız, Gezi Parkı’nda, imar planlarına ve yargı kararlarına aykırı olarak başlatılan inşaat çalışmalarına, meslek odalarının temsilcileri ve vekili olarak karşı çıkmışlardır. Anayasal haklarını kullanarak, iktidarı, yargı kararlarına, anayasaya ve yasalara uygun davranmaya davet ettikleri için, hukuka aykırı delillerle, kurmaca iddianamelerle ve yargılama yapılmayan davalarla, bu insanlar mahkum edilmektedir.

Gezi Davasında alınan hukuksuz karara ve tutuklamalara karşı, Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından 3 gün önce başlatılan Adalet Nöbetine paralel olarak, Mimarlar Odası Hatay Şubesi olarak, bugünden itibaren, arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar, 17.00-20.00 saatleri arasında, şube binamızda Adalet Nöbetini başlatıyoruz. Ülkenin aydınlık geleceğine inanan herkesi, bu süreçte dayanışmaya çağırıyoruz.

Bizler inanıyoruz ki, bu ülkeye bir gün demokrasi gelecekse, gücünü, Gezi’nin ‘eşitlikçi, özgürlükçü ve barışçıl’ birlikteliğinden alacaktır” ifadeleri yer aldı.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın