Home / Genel / Lütfü Savaş; “20 Yıllık İktidar Hatay’ın Sorunlarını Çözmedi”

Lütfü Savaş; “20 Yıllık İktidar Hatay’ın Sorunlarını Çözmedi”

Spread the love

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentteki basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. HBB yöneticilerinin de eşlik ettiği buluşmada Savaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Büyükşehir’in gelecek yıl hayata geçireceği projelerden bahsetti.

İktidarın Derdi Beni Seçime Sokmamak

Başkan Savaş, gazetecilerin uzun zamandır Belediye Meclisi toplantılarına neden Başkanlık etmediği yönündeki sorusu üzerine, “iktidardakilerin” kendisini zor durumda bırakmak istediğini söyledi.

İktidar gruplarının Hatay için zorunlu ihtiyaç olmayan bir konuyu HBB Meclisi’nde gündeme getirdiğini ve bu konuyu gündeme almadığı için iktidarın hakkında dava açtığını söyleyen Savaş; “İktidar bizi burada yıkamıyor diye strese giriyor. İhtiyacımız olamayan bir konuyu Meclis’e taşıdılar. Gündeme almayınca mahkeme bize 5 ay ceza verdi. 2017’deki su fiyatlarına dönülmesi için verdikleri teklifi gündeme almasaydım yine ceza alacaktım. Şu anda İstanbul’daki mesele bizim de başımıza getirilmek istendi. Onların derdi beni seçime sokmamak. Onun için meclis toplantılarını başkan vekillerim yönetiyor. Onların kurnazlığına karşı böyle önlem alıyoruz” ifadelerini kullandı.

İktidar Yapınca İyi Ama CHP’li Belediye Yapınca Tu Kaka

İktidarın 2016 Antalya EXPO’suna destek verdiğini, 2023 Kahramanmaraş ve 2028 Malatya EXPO’larına destek vereceğini açıklayan Savaş; “İktidar Kahramanmaraş işçin büyükelçi bile atadı. Malatya, 2028 için iktidardan destek söz almış. EXPO’yu iktidar yapınca iyi ama Cumhuriyet Halk Partili belediye yapınca tu kaka oluyor. 750 milyon lira maliyetle 320 dönümlük iki alanda çok güzel bir organizasyon yaptık. 2 milyon 150 binden fazla kişi alanlarımızı ziyaret etti. Her iki alan da Hatay var oldukça yaşayacak. Kendileri her türlü imkânla rahat yaşamaya özen gösteren iktidar mensupları Hatay halkının biraz morallenmesini çok gördü” diyerek çifte standardı reddettiklerini açıkladı.

20 Yıllık İktidar Hatay’ın Birikmiş Sorunlarını Çözmedi

20 yıllık iktidarın Hatay’ın birikmiş sorunlarını çözmediğini söyleyen Lütfü Savaş; “Birikmiş sorunlarımız var. 20 yıllık iktidar -cek’le, -cak’la zaman geçirdi. 5 buçuk yıldır Antakya’nın dağ bandının kentsel dönüşümü için bakanlıktan cevap bekliyoruz. İktidar Hatay’da 6 baraj, 3 gölet yaptık diyor. Nerede bu baraj ve göletler? 3 ayda bitirdiğimiz EXPO dönel kavşağı için bile 6 ay izin bekledik” diye konuştu.

Savaş’a cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında yaptığı açıklama da soruldu. Cumhurbaşkanlığının yüce bir makam olduğunu belirten Savaş; “Biz şehrimizi tanıtırken popülizm yapmadık. Sade ve sakin bir şekilde çalıştık. HBB Başkanı olmaktan mutluyum. Ancak cumhurbaşkanlığı makamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün makamıdır. Onun makamının yüceliğinin farkındayım. Sayın Genel Başkanımız aday olursa yanındayım, destekçisiyim. Ancak aday olmazsa adayların arasında adımın anılmasını ister ve bundan onur duyarım. İsminin anılması bizi ve Hatay halkının onurlandırır” dedi.

Defne Hastanesi İçin Hem HBB Hem Defne Belediyesi Yer Gösterdi

Büyükşehir kurulduğundan itibaren altyapıya önem verdiklerini belirten Savaş; “Göreve geldiğimizde 15 ilçeli şehrimizde Antakya ve İskenderun’da arıtma tesisi vardı. Sadece ova bölgesinde 5 arıtma tesisi yaptık. Ovanın yüzde 87’si arıtma tesisli pozisyona geldi. Edirne’ye git gel yapacak kadar içme suyu, İstanbul’a git gel yapacak kadar kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi döşedik. Şu anda tüm ilçelerimizde çeşitli altyapı çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

Savaş, Defne Turunçlu’daki arıtma tesisi hakkında sorulan soruya “Tesisi taşımak için her şeyi yaptık ama DSİ izin vermedi” diye yanıtladı ve şunları söyledi:

“Tesisi yerinde yenilemek için proje çizdik. Projemiz için kredi bulduk. Ama Meclis’ten yapılmasın diye karar çıktı. İktidar temsilcileri o alanda ilçeye devlet hastanesi yapmak istedi. Ambulans o sıkışık bölgeye nasıl girebilir? Hastane için Orhanlı-Koçören mahallelerinin arasında, çevre yolunun üstünde yer gösterdik. İktidarın derdi Defne halkıyla bizi karşı karşıya getirmek. Madem hastane yapacaklardı neden 21 yıldır yapmadılar?”

Harbiye Şelale Bölgesini 5 Ay Sonra İktidara Geldiğimizde Biz Yaparız

Savaş benzer konunun Harbiye Şelalesi bölgesinde de yaşandığını söyledi. İktidar milletvekillerinin Harbiye Şelalesi bölgesini yapmaktan vazgeçtiklerini ifade eden Savaş; “Arıtmayı bize yaptırmayan zihniyet Harbiye Şelalesi’ni de yapmaktan vazgeçti. Kusura bakmasınlar ama yalancı çıktılar. O bölgeyi de biz yapacağız. 21 yıldır Harbiye ve Defne’de hiçbir şey yapmadılar. Madem yapmıyorlar 5 ay sonra iktidara geldiğimizde biz yaparız” açıklamalarında bulundu.

Lütfü Savaş’a sorulan sorular arasında ulaşım ve üstyapı çalışmaları da vardı. Şehir içi raylı ulaşım için bakanlıkla görüştüklerini ancak bakanlıktan ‘Nüfus yetersiz’ cevabı aldıklarını söyleyen Savaş; “Raylı sistem için şehir içi nüfusun 1 milyon olması gerekiyor. Antakya şehir içi nostaljik bir raylı sistemin yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir proje geliştirdik. Aynı zamanda Antakya’nın eski 15 sokağında sağlıklaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Tarihi dokuyu yerine korumak ve bu alanı turizm bölgesi yapmak istiyoruz. Valilik ve biz bu konuda çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Lütfü Savaş, EXPO 2021 Hatay organizasyonu üzerinden merkezi hükümete bir kez daha yüklendi.

HBB’den Gelecek Hafta İki Temel Atma Töreni

Lütfü Savaş, geçen hafta tanıtımını yaptığı Antakya Sebze ve Meyve Hali ile Serinyol-Madenli yol projelerinin gelecek hafta temel atma törenlerini yapacaklarını sözlerine ekleyerek “Hatay’da her şey dursa bile HBB asla durmaz” dedi ve 2023 yılında da bu iki projenin hayata geçeceğini dile getirdi.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın