Home / Genel / KARATAŞ : “Ülke olarak TOPLUMSAL FARKINDALIĞIMIZ arttıkça tüm bu sorunların aşıldığı “Engelsiz Yarınlara” ulaşabiliriz.

KARATAŞ : “Ülke olarak TOPLUMSAL FARKINDALIĞIMIZ arttıkça tüm bu sorunların aşıldığı “Engelsiz Yarınlara” ulaşabiliriz.

Spread the love

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Hatay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Dernek Başkanı Sait KARATAŞ basın açıklamasında bulundu:

Birleşmiş Milletler tarafından özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşama tam katılımının sağlanması yönünde çalışmalar yürütülmüş olup özel gereksinimli bireylerin sorunlarına dikkat çekebilmek ve onları daha iyi anlayabilmek adına 3 Aralık tarihi “Uluslararası Engelliler Günü” ilan etmiştir.

Ülkemizde ise 3 Aralık tarihinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek “fırsat eşitliği sağlanması”, “farklılıklara saygı gösterilmesi”, “eğitim, sağlık, teknoloji ve bilgiye erişim” ve “mekânsal erişimde” kolaylık sağlanmasının önemine dair TOPLUMSAL FARKINDALIK oluşturulması amaçlanmıştır.

Toplumsal farkındalık oluşturabilmek adına çeşitli kurum/kuruluşlar, STK’lar ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak da bizler bu anlamlı günde farkındalık etkinlikleri düzenlemekteyiz. Fakat ülkemizdeki tüm bu faaliyetlere rağmen her ne kadar farkındalık oranı artsa da henüz isteğimiz noktada gelebilmiş değiliz.

Sait KARATAŞ açıklamasının devamında, Özel gereksinimli bireylerin hayatına anlam katan ve önemli bir hizmet sunumu sağlayan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin yaşamış olduğu sorunlara da değinerek şu açıklamalarda bulunmuştur. “Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanan hizmet bedelinin son 17 yılda asgari ücretin %94 oranından %25 oranına düşürülmesi hizmetin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmıştır. Bu konuda 2023 yılı için hizmet bedelinin sürdürülebilir bir rakama getirilmesini beklemekteyiz.

Özel gereksinimli bireylerin yaşadığı önemli bir sorun ise tıbbi ve eğitsel tanı alma süreçlerinde yaşanmaktadır. Raporlandırma süreleri iki üç ayı aşabilmektedir. Bu uzun süre hem hak kaybına neden olmakta hem de özel gereksinimli bireyler ve ailesi açısından ciddi meşakkate dönüşebilmektedir. Hatta tıbbi tanı olmasına rağmen kimi bireylere eğitsel tanılama süreçlerinde olumsuz raporlar dahi verilebilmektedir.  

Ülke olarak TOPLUMSAL FARKINDALIĞIMIZ arttıkça tüm bu sorunların aşıldığı “Engelsiz Yarınlara” ulaşabiliriz. Bu konuda gerek kamu tarafına gerekse tüm vatandaşlarımıza sorumluluk düşmektedir.”

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın