Home / Genel / “Kadın Kooperatifleri Markalaşma Yolunda”

“Kadın Kooperatifleri Markalaşma Yolunda”

Spread the love

İTSO’da Markalaşma ve Coğrafi İşaretler Konulu Seminer Düzenlendi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ev sahipliğinde Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener tarafından ‘Kadın Kooperatiflerine Özel Markalaşma ve Coğrafi İşaretler’ konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Kadın girişimciliğinin öneminin arttırılması, iş dünyasında kadın istihdamının sürdürülebilir olması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanarak sosyal adalet anlayışının güçlenmesinin, ülkemizin aydınlık geleceği açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Her alanda olduğu gibi iş hayatında da kadın varlığının, önemli bir güç ve avantaj olduğunu düşünüyoruz Bizler de, imkânlarımız doğrultusunda kadın girişimcilerimize katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca finansal desteğin yanı sıra, kadın girişimi kooperatiflerinin marka değeri yüksek bir noktaya gelebilmesi için, markalaşma ve coğrafi işaretler konusunda da çalışmalarımız var. İTSO olarak bölgemize değer katacağına inandığımız Kömürçukuru pekmezi, bölgemizin yine sevilen lezzetlerinden Hatay Oruğu ve Kaytaz böreğinin coğrafi işaretler altına alınarak tescilini sağladık. Sırada İskenderun Döneri var. Bu gibi bölgemiz ile özdeşleşen ürünlerin tescili için çalışmalarımız ve girişimlerimiz devam edecek” dedi.

Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener tarafından ‘Kadın Kooperatiflerine Özel Markalaşma ve Coğrafi İşaretler’ konusunda Kadın kooperatiflerine seminer verdi. Zaman zaman karşılıklı sohbet, soru ve cevap şeklinde süren seminerde, Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener; “Kırsal ve Bölgesel kalkınmanın en önemli anahtarına hep birlikte sahip çıkmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki Coğrafi işaretli ürünlerimiz bize atalarımızdan miras değil, birer emanettir” dedi.

“Kadın Kooperatiflerimiz Sayesinde Ürünler Markalaşarak Değerleniyor”

Türkiye’nin dört bir yanında marka değeri yüksek olan ürünler olduğunu ve bu ürünlerin Coğrafi işaretler ile koruma altına alındığına vurgu yapan Özener, sinevizyon destekli olarak yaptığı sunumunda; “Geçtiğimiz aylarda İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleri ile, Belen Kömürçukuru Pekmezi, Kaytaz Böreği ve  Hatay Oruğu Coğrafi işaretler olarak tescillendi ve sırada İskenderun Döneri var. Hatay’ın diğer ilçelerinden de başvurular yer almaktadır. Burada amaç, coğrafi işaretler ile koruma altına alınan ürünlerimiz, yerel kalkınmaya katkı sağlayacağı gibi markalaşma sayesinde ürünlerimizin kalitesi ve değeri de artmış olacak.

Bunun yanında o şehrin tanıtımına da katkı sağlayacak olan bu ürünlerimiz iş potansiyeli ve yeni istihdam alanları da oluşturacaktır. Kadın Kooperatifler olarak sizler de bölgenizde araştırmalar yaparak, bu şekilde ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz. Gastronomi şehri olan Hatay bu alanda çok zengin bir potansiyele sahip, bu zenginlikleri sizler gün yüzüne çıkarabilirsiniz” dedi.

Seminerde, markalaşma, marka tescili, markaların önemi ve İTSO’nun girişimleri ile Coğrafi İşaretler başvurusu kabul edilen ürünler hakkında bilgiler veren Özener; “İskenderun Ticaret ve Sanayi Odamıza yapmış oldukları girişimlerden ve bölgemize sağlayacağı ekonomik katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener tarafından düzenlenen ‘Kadın Kooperatiflerine Özel Markalaşma ve Coğrafi İşaretler’ konulu bilgilendirme seminerine,  İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Genel Sekreter Figen Gül Dönmez, TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Ugutmen ve yönetim kurulu üyeleri ile bölgemizde faaliyet gösteren Kadın Kooperatif yöneticileri katıldı.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın