Home / Genel / İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Spread the love

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirildi. İTSO Başkanı Yılmaz; “Türkiye ekonomisi, krizlerle mücadele konusunda deneyimli, doğru adımlar atıldığı takdirde güçlü bir ekonomi ile sorunlarımızı çözebiliriz” dedi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı meclis toplantısında, ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeler değerlendirildi.
Meclis toplantısında söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Maalesef son dönemdeki teorik yaklaşımların ve yapılan açıklamaların, ekonominin gerçeklikleriyle pek bağdaşmadığına şahit olduğumuz zamanlar yaşıyoruz. 2022 – 2024 yılları arasını içeren Orta Vadeli Program açıklandıktan bir süre sonra, bu programın dışına çıkılarak, yeni bir gidiş yolu belirlendi.

Buna göre; ilk adım olarak banka faizlerinin düşürüleceği, faizler düşünce döviz kurunun yükseleceği, kurun yükselmesiyle ihracatın artıp ithalatın gerileyeceği ve bunun sonucunda cari açığın artıya geçmesiyle, enflasyonda düşüş olacağı şeklinde bir yol haritası sunuldu. Bu açıklama aslında bir süredir uygulamalarda esas alınan ‘faiz, enflasyonunun sebebidir’ şeklindeki görüşün biraz daha geliştirilmiş versiyonuydu. Zaman içinde, anlık gelişmelere ve gerekliliklere bağlı olarak, kur korumalı mevduat uygulaması gibi bazı kararlarla, boşluklar doldurulmaya çalışıldı. Açıklanan bu gidiş yoluna ilişkin, uygulamanın başlamasının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen, olumlu sonuçlar alındığını da maalesef göremiyoruz.

Faizin, ekonomide çok önemli bir araç olduğunu biliyoruz. Ama faize olduğundan fazla önem verip, her ekonomik sorunu faizle çözmeye çalışmanın, bizi yanıltabileceğini düşünüyoruz. Faiz, tek başına, ne enflasyonu çözebilir ne kuru kontrol altına alabilir ne de cari açığı fazlaya dönüştürebilir. Bu sorunların kalıcı biçimde çözümü için birikmiş olan sosyal, siyasal ve ekonomik riskleri azaltmak gerektiğine inanıyoruz. Faiz, bu riskleri çözmek için atılacak adımlar açısından zaman kazandırıcı geçici iyileşmeler sağlayabilir. Ancak tek başına ekonomik sorunların kalıcı çözümleri için olumlu sonuçlar yaratamayacağı gibi, yanlış belirlenirse tek başına pek çok sıkıntıya yol açabilir diye düşünüyoruz.
Türkiye ekonomisi, krizlerle mücadele konusunda deneyimli, doğru adımlar atıldığı takdirde, esnek ve güçlü bir ekonomidir. Bir süredir piyasalarda göremediğimiz güven ve istikrarın sağlanmasıyla, sorunlarımızı çözebileceğimize inanıyoruz” dedi.

VAKIFLAR BANKASI YETKİLİLERİ VİNOV ÜRÜNÜNÜ TANITTI
İTSO Nisan Ayı Meclis toplantısında Vakıflar Bankası İskenderun Şube yetkilileri tarafından “Vinov Vakıfbank İnovasyonu Yenilikçi, Dijital ve Güvenilir” yeni bir ödeme ve tahsilat yöntemi ile ilgili meclis üyeleri bilgilendirildi. İskenderun Vakıfbank Ticari Şube müdürü Dader Yılmaz, Vakıflar Bankası olarak Bir sonraki bankacılık anlayışı ile hizmet verdiklerini belirterek, Vinov hizmetini değerlendirdi.

İskenderun Vakıfbank Ticari Şubesi Portföy Yöneticisi Mesut Caner Çaylak, sine vizyon destekli sunumunda, “Vinov bireysel parkende, KOBİ, ticari ve kurumsal tüm müşteri grupları için ileri vadeli ödemelerde Vakıfbank Garantisi sunan 7/24 kullanılabilen, dijital ödeme ve tahsilat ürünü hakkında teknik ve detaylı bilgiler verdi. İTSO Nisan ayı Meclisinde,  Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Tuncay Paşaoğlu, gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. İTSO Nisan ayı Meclisinde, gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın