Home / Genel / İSKENDERUN’LU GENÇLER ANITKABİR’E VE ESKİŞEHİR’E HAYRAN KALDILAR

İSKENDERUN’LU GENÇLER ANITKABİR’E VE ESKİŞEHİR’E HAYRAN KALDILAR

Spread the love

İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, Ankara ve Eskişehir’e düzenlediği üç günlük gezi ile gençlere farkındalık yaşattı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Haftası kutlamaları kapsamında gençler, ilk kez Anıtkabir’i gördü.

GENÇLER, ANITKABİR’DE NÖBET DEĞİŞİMİNE TANIK OLDU
İskenderunlu gençlerin Anıtkabir çıkartması oları duygulandırdı. 4.1 Anıt mezar, Şeref Holü, Aslanlı Yol, Erkek ve kadın heykel grupları, İstiklâl, Hürriyet ve Mehmetçik Kulesi, Kütüphane, Tören meydanı, İsmet İnönü’nün lahidi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, Barış Parkını heyecanla ve merakla gezip incelediler. Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile ilgili geniş bir bilgi dağarcığına sahip olarak bilgilerini pekiştirdiler. Anıtkabir’de nöbet tutan Türk Askerinin nöbet değişim törenini adeta büyülenerek izlediler.
Öğleye doğru Anıtkabir’den çıkan çocuklar, TBMM’e gitti. Burada CHP Milletvekilli Mehmet Güzelmansur karşıladı ve Meclis Lokantasında öğle yemeği yediler. Çocuklar T.B.M.M’ni çok beğenen gençler, Ankara Anıtkabir ziyaretleri gibi Meclis Lokantasında de ilk defa yemek yemenin heyecanını yaşayan gençlere TBMM’de CHP Milletvekilli Mehmet Güzelmansur ev sahipliği yaptı.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’NIN EĞİTİM TESİSLERİNDE KONAKLADILAR
Ankara turlarına öğleden sonra devam eden İskenderun grubu, aynı gece Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Eğitim Tesislerinde konakladılar. Konaklama yaptıkları tesislerden çok memnun kaldıklarını anlatan gençler, ertesi gün kahvaltılarını yaparak, dernek yöneticileri ve üyeler ile birlikte Eskişehir’e gezi için otobüslerle yola çıktılar.
Eskişehir’de Yeşim Genci ve eşi karşıladı. Buradaki gezi programı da oldukça renkli geçti. Eskişehir Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Bal Mumu Müzesi, masal şatosu, korsan yelkenlisi, hayvanat bahçesi, Porsuk Çayı, Kent Ormanında harika saatler geçirdiler.
Dernek Başkanı Zeynep Çakmaklı, gezi sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Atamız Kurtuluş Savaşını cephede, meydanlarda verdi. Biz de dernek olarak yanımıza öğrencilerimizi alıp ziyaretine gittik. Çok duygusal anlar yaşadık konakladığımız Gençlik Spor Genel Müdürlüğünün Misafirhanesi 5 yıldızlı otel gibiydi öğrencilerimiz Ankara’ya Eskişehir’e hayran kaldı. İlk defa şehir dışına çıktılar. Gençlerimiz üniversite tercihlerini büyük şehirde yapmayı istediklerini söylediler. Onlar için ufuk açıcı bir gezi oldu“ diye konuştu.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın