Home / İslam / İLK NAZİL OLAN AYETLER VE SURE

İLK NAZİL OLAN AYETLER VE SURE

Spread the love

Resulü Ekrem (sallâllahü aleyhi ve sellem) Efendimiz Hîra Mağarası’nda iken kendisine Cebrâil Aleyhisselam geldi ve Kur’ân-ı Kerim’in ilk ayetlerini (Alâk suresinin ilk beş ayetini) okudu.

Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) eve döndü. Yüreği oynuyordu. Hazret-i Hatice binti Huveylid’in (radıyallâhü anhâ) yanına girdi: “Beni örtünüz, beni örtünüz” dedi. Örttüler. Nihayet heyecanı geçti. Hazret-i Hatice’ye olanları anlatarak “Kendimden cidden korktum” buyurdu.

Hz. Hatice de “Hayır, vallahi Cenâb-ı Allah seni hiçbir vakit perişan etmez. Sen akrabana iyilik eder, külfetlere tahammül edersin, yoğu kazanır, yoksulu kazandırır, misafire ikram eder, musibetlere karşı yardım edersin” dedikten sonra alıp amcazadesi Varaka bin Nevfel’e götürdü.

Varaka cahiliyyede Hıristiyanlığı kabul etmiş ve İbranîce yazmasını bilen pek ihtiyar ve âmâ olmuş bir zat idi. Hz. Hatice (r. anha) “Amcazadem, biraderzadeni dinle” dedi. Resulullah (s.a.v.) gördüğünü haber verdi. Varaka:

“Bu o namustur (Cebrâil Aleyhisselam’dır) ki Cenâb-ı Allah, Musa Aleyhisselam’a indirmişti. Ne olurdu, ben genç olaydım ve kavmin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olaydım” dedi. Resulullah (s.a.v.):

“Acayip. Onlar beni çıkaracaklar mı?” buyurdu. Varaka: “Evet, senin getirdiğin gibi bir şeyi getiren hiç bir adam yoktur ki düşmanlığa maruz olmasın. O gününe yetişirsem her halde sana kuvvetli yardım ederim” dedi. Varaka o günleri görmeden vefat etti.

Daha sonra Resulü Ekrem’e (sallallâhü aleyhi ve sellem) Fatiha suresi nazil oldu. Tekrar Varaka’ya giderek bunu nakletti. Varaka da: “Müjde müjde! Ben şehadet ederim ki sen İbn-i Meryem’in müjdelediği zatsın, sen Nebiyyi Mürselsin ve sen cihada memur olacaksın.” dedi. (Elmalılı, Hak Dîni, Kur’ân Dili Tefsiri)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın