Home / Genel / HBB Başkanı Savaş’tan Suriyeli çıkışı. Hatay’ı kaybetmekten korkuyorum

HBB Başkanı Savaş’tan Suriyeli çıkışı. Hatay’ı kaybetmekten korkuyorum

Spread the love

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Pınar Işık Ardor’un sunduğu Pazar Siyaseti programında merak edilen soruları yanıtladı. Pınar Işık Ardor’un ‘korkunuz ne’ sorusuna ‘benim korkum demografik yapının değişmesi’ diyen Savaş, sözlerine “Bizim mücadele ile vatan topraklarına kattığımız Hatay’ı mücadele edemez pozisyona gelip kaybetme korkusu.” şeklinde devam etti. 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Pınar Işık Ardor’un sunduğu Pazar Siyaseti programında gündeme dair soruları yanıtladı.

Hatay’da Suriyeli sayısı artıyor mu?

Bizim daha bilimsel daha objektif ve gelecek adına birleştirici bir rolümüz var ama öncelikle bağımsızlığımızı korumamız gerekiyor. Hatay çok özel bir yer ve bu özel yerin özel insanları var.

Resmi kayıtlara göre 350-400 Suriyeli sayısı telaffuz ediliyor ama baktığınız zaman bunu siz kullanılan sudan, çıkan çöpten, arıtmaya giden kirli sudan çıkarabilirsiniz bundan çok daha fazla insan olduğunu.

“Korkum Hatay’ı kaybetmek”

Hatay, Doğu Akdeniz’in kalesi pozisyonunda. Benim korkum demogfrafik yapının değişmesi. Bizim mücadele ile vatan toparaklarına kattığımız Hatay’ı mücadele edemez pozisyona gelip kaybetme korkusu.

Suriye’den sığınmacıların Türkiye’ye girmesinin çok kolay olduğunu söyleyen Savaş, “Gelen gidenden fazla hala kaçak girişler var. Duvarın üstüne bir merdiven koyup atlıyorlar bu tarafa. Zaman zaman tünel kazıyorlar, maalesef kaçak girişler devam ediyor.” dedi.

Biz Türkiye olarak ve Hataylılar olarak bu gelen misafirlerin bizim gibi yaşamasından yanayız ama geri dönme şartıyla. Orada dönebilecek şartlar oluştuktan sonra geri dönmelerinden yanayız.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın