Home / Genel / Göde; “Emekliler, Banka Promosyonu Kargaşasından Rahatsız!”

Göde; “Emekliler, Banka Promosyonu Kargaşasından Rahatsız!”

Spread the love

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İskenderun Şube Başkanı Hüseyin Göde, son zamanlarda emeklileri rahatsız eden banka promosyonları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Göde, Genel Başkanları Kazım Ergün’ün girişimleri, özel bankalarla görüşmeleri neticesinde emeklilere banka promosyonunu 8-9 bin lira seviyesine yükseltmeyi başardıklarını ancak kamu bankalarının promosyon rakamını hala 750 lira civarında tutmasının büyük bir haksızlık olduğunu söyledi.

Emeklerin banka promosyonu konusundaki kargaşa ve standartsızlıktan rahatsız olduğunu kaydeden Göde; “Bankalar emeklerimize çok düşük rakamlar teklif ediyor, emeklinin promosyonunun konuşulduğu masada emekleri temsilen biz de olmalıyız” dedi.

Emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi talebini ilk kez TÜED’in gündeme getirdiğini de ifade eden Göde, emeklilerin de çalışanlar gibi banka promosyonu hakkından yararlanma için yaklaşık 10 yıl boyunca yasal mücadele yürüttüklerini vurgulayan derneklerinin bu mücadelesinin 2015 yılında başarıyla sonuçlandığını anımsattı.

Emeklilere ödenen banka promosyonunun tam bir kargaşaya dönüştüğünü belirten Göde; “Genel Merkez Başkan ve yetkililerimizin özel bankalarla görüşmeleri neticesinde emeklilere banka promosyonunu 8-9 bin lira seviyesine yükseltmeyi başardık ama kamu bankalarının promosyon rakamını hala 750 lira civarında tutması büyük bir haksızlık. Anadolu’nun birçok ilçesinde özel bankaların şubeleri olmadığı için emeklerimiz kamu bankalarından aylık almak zorunda kalıp yüksek promosyon imkanından yararlanamıyor. Emeklilerimiz banka promosyonu konusundaki kargaşa ve standartsızlıktan rahatsız. Bankalar emeklerimize çok düşük rakamlar teklif ediyor. Emeklinin promosyonunun konuşulduğu masada emeklileri temsilen biz de olmalıyız. Emeklileri mecbur bırakan zorunluluklar kaldırılmalı” diye konuştu.

Aylıklarını başka bankalara taşımak isteyen emeklilerimizin daha yüksek promosyon alabilme girişimlerinin bankalara olan kredi veya kredi kartı borçları sebebiyle engellendiğine de dikkat çeken Göde; “Emeklilerimiz düşük promosyon rakamlarına mecbur bırakılmaktadır. Bu büyük bir haksızlıktır. Anayasanın eşitlik ilkesi gereği talep edip kazandığımız promosyon hakkımızın yine anayasamızın eşitlik kuralı gereği çalışanların aldıkları seviyelere yükseltilmesini en doğru ve adil çözüm yolu olarak görmekteyiz. Promosyonu emekli için bir sorun yumağı olmaktan çıkarıp yüzleri güldürecek ve bütçesine küçük de olsa katkı sağlayacak bir düzeye çekmek gerekmektedir. Emeklileri bankalara mecbur bırakan zorunluluklar da kaldırılmalı” şeklinde konuştu. 

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın