Home / Köşe Yazıları / DÖRTYOL LİSELİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK…

DÖRTYOL LİSELİLER ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK…

Spread the love

Dörtyol Lisesinin tarihçesinde, 1968-1969 yılında eğitim-öğretime şimdiki Ticaret Lisesinin yerinde başlamıştır. 1971-1972 öğretim yılından itibaren şu anda bulunduğumuz binada eğitim-öğretme devam etmektedir. Tarihi başarılarla dolu olan Dörtyol Lisesi şimdilerde eski günlerinden uzak bir görüntü sergilemektedir. Mezun ettiği bir çok öğrenciye üniversiteyi kazandıran okulumuz, sportif anlamda Türkiye dereceleri yaparak bizleri gururlandırmıştır.2009 yılında kapanmak üzereyken, son anda kapatılmaktan vazgeçilen köklü çınar eski günlerine dönmek için adımlar atmaktadır, yazıyor.

09.09.2017 önemli bir tarih. Mezun olduktan sonra Dörtyol Lisesinde tekrar öğrenciliğe başladığımızın ilk günü. Aynı okulda, öğrenciliğimle öğretmenliğimin ortak heyecanını yaşadığım önemli bir cumartesi günü.Sosyal medyada arkadaşların bir duyurusuyla başlayan, önemli bir buluşmanın gerçekleşmesinin ilk adımı. Duygulu anların yaşanması ve sevinç gözyaşları.

Dörtyol  Lisesinden farklı yıllarda mezun olmuş, İlçemizde ve Ülkemizin farklı yerlerinde yaşayan çok sayıda mezunlar ve öğretmenler olarak okulumuzda toplandık. Okul Müdürü Mesut Uzun ve Müdür Yardımcısı Mustafa Karaca girişte karşıladılar bizleri. İkramlarda bulundular. Elbette, mezunlar tanıdık birilerini arıyordu. Kimi simalar değişmiş olduğundan, ad soyadla tanışma faslı başlıyordu. Bazı öğretim yılı mezunları bizden kimse gelmemiş diyordu, bir kısım dönemler hayli çoktu. Öğrenciliğe ve öğretmenliğe başladığımız ilk günkü heyecanla, sınıflarımıza gittik. Sınıflarını bilenler, aradan geçen uzun zamandan dolayı hangi sınıflarda okudum diyen arkadaşlar vardı. Bazı mezunlar çocuklarıyla gelmişlerdi okula. Bazısı eşiyle, bazıları kardeşiyle. Öğrenciliğimizde ders yaptığımız sıralara oturduk, resimler çektirdik.

Topluca Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odasına gidildi. Kendisi de Dörtyol Lisesi mezunu olan Başkan Cemal Talay karşıladı bizleri. Toplantı salonuna geçildi. Öğrencilik yıllarımızdaki anılar ile başladık söze. Mezunlarımızdan ve öğretmenlerimizden vefat edenleri rahmetle andık. Bu tür sosyal faaliyetlerin, birlik, beraberlik ve geçmişin hatırlanması açısından büyük önem arz ettiği ifade edildi.

Uzun yıllar okul müdürlüğümüzü yapan Cahit Yücel ve Eşi Fransızca öğretmeni Ömürcan Yücel konuşuldu. Sağlık problemleri nedeniyle katılamadıklarından için videolu mesajları dinlendi. Diğer öğretmenlerden bahsedildi. Öğretmen ve öğrencilerden katılamayanların mesajları iletildi. Mezunların ve öğretmenlerin Dörtyol Lisesinde bulundukları sırada çekilmiş resimlerinin bulunduğu slayt gösterisi ilgi ile izlendi. Toplantıya katılan arkadaşların isimleri ve telefon numaraları alındı. Arkadaşlar, gelecek yıl okulumuzun 50. Açılış Yılını özel bir gündemle kutlanacağını açıkladılar. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay, katılımcılara binayı gezdirerek bilgiler verdi. Kısmet olursa, gelecek yıl buluşmak üzere ayrıldık.

Toplantılarımıza kurumsallık kazandırmak için bir komisyon oluşturuldu. Facebook sayfamıza hareketlilik kazandırmamız gerekiyor. Arkadaşların görüş ve önerilerinden faydalanmak istiyoruz. Gelecek yıllarda farklı iletişim araçlarıyla daha fazla kişiye ulaşmak mecburiyetindeyiz. Yoksa toplantılarımız göstermelikten öteye gitmeyecektir. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler.

Daha nice yıllarda buluşmak üzere, kalın sağlıcakla…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir yanıt yazın