Home / Genel / DOLANDIRICILARIN YENİ YÖNTEMİ; İCRA TAKİBİ MESAJI

DOLANDIRICILARIN YENİ YÖNTEMİ; İCRA TAKİBİ MESAJI

Spread the love

Çeşitli yöntemlerle binlerce kişiyi tuzaklarına düşüren dolandırıcılar, şimdi de ‘hukuk bürosu’ adı altında veya avukatların isimlerinin kullanılması yöntemiyle gönderilen WhatsApp mesajı ‘icra takibi’ yalanıyla dolandırıcılık yapıyor.

Dolandırıcıların aynı yöntemle kendi ismini de kullanıp dolandırıcılık yaptıklarını aktaran Avukat Aliye Kıvrak, “Benim bu sitede yer alan fotoğrafımı ekran görüntüsü alarak sizlere her hangi bir isimle ulaşıp, WhatsApp üzerinden bir takım mahkeme kararları atıp ‘bize ödeme yapmanız gerekiyor’ diyenlerin olduğunu öğrendim. Sakın ama sakın bunlara itibar etmeyin, mağduriyet yaşamayın” diyerek, böyle mesajla karşılaşıldığında avukata ya da baroya gidilerek, bilgi alınmasının doğru olacağını belirtti.

Av. Aliye Kıvrak, bir takım mahkeme kararlarının WhatsApp üzerinden gönderildiğini hatırlatarak, yüksek meblağlarda paraların istediğini aktardı.

Av. Aliye Kıvrak, İskenderun’da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, ‘icra takibi’ mesajı gönderen dolandırıcılara karşı uyarıda bulundu.

Av. Aliye Kıvrak şunları kaydetti:
“Çok fazla arayan oluyor, uyarıyoruz. Bizim adımızı kullanıp icra takibi yapmak, nitelikli dolandırıcılığa giriyor. E-devlet üzerinden hakkında açılmış bir dava ya da icra takibi varsa vatandaşlar bu yönden bilgi alabiliyor. Bir de o sistem üzerinden abonelik yapılan mesaj hattı da var. Bir dava ya da icra takibi başlatıldığında, e-devlet üzerinden telefonunuza SMS geliyor. Bir başka alternatif de var. Özel şirket ya da kurumlar icra takibini yapmadan ve dava açmadan önce tüketiciyi arayabiliyor. Onların dolandırıcı olup olmadığını net olarak değerlendirebilmek için, şahsın, şirketin veya kurumun resmi mailinden bir bilgilendirme alması gerekiyor. O kurumun ilgili departmanına telefon açıp böyle bir arama yapılıp yapılmadığı sorulabilir.”

Kıvrak, bu durumla karşılaşıldığında savcılığa giderek suç duyurusunda bulunulması gerektiğini hatırlattı.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın