Home / Genel / Çankaya; “Ek Bütçe; Halka Vergi,  Fiyatlara Zam, Emekliye Sefalet Bütçesidir”

Çankaya; “Ek Bütçe; Halka Vergi,  Fiyatlara Zam, Emekliye Sefalet Bütçesidir”

Spread the love

2021 Tüm Emekli Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Çankaya, meclise sunulan ek bütçe ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ek bütçenin yine zam ve vergi içerdiğini ifade eden Çankaya; “AKP-Saray iktidarı, Ocak ayında yürürlüğe giren 1 trilyon 751 milyarlık devasa boyuttaki merkezi bütçeyi 6 ayda, hesapsız kitapsız harcamalarla bitirmiş olmalı ki, şimdi 880 milyar 474 milyonluk bir ek bütçeyi Meclise sundu. Böylece iktidar bir yılda iki bütçeyi kullanmış olacak. Meclise sunulan Ek Bütçede, merkezi bütçede olduğu gibi, açlık sınırındaki milyonlarca emekli yok, emekçiler, çalışanlar, esnaf ve perişan haldeki köylüler, çiftçiler yok. Yatırım yok, istihdam yok, Enflasyonla mücadele yok. Bütçe, yine, borç, vergi, ceza, fiyatlara zam ve savaş harcamaları bütçesidir. Merkezi bütçedeki trilyonluk vergiye ilaveten, ek bütçede 1 trilyon 83 milyar yeni ilave vergi konmuş, giderler de 1 trilyon 80 milyar 516 lira artırılmış.

Peki, iktidar bu devasa harcamaları/giderleri, bunun için toplanacak trilyonluk vergileri nerelerden ve kimlerden sağlayacak? Elbette milyonlarca emekçiden, köylüden, esnaftan, çalışanlardan kesilecek. Mevcut ve yeni gelecek vergilerden,  cezalardan, her gelen elektrik, doğalgaz, petrol ürünlerinden ve temel gıdalarımıza yapılacak fahiş zamlardan karşılanacak. Peki bu kesimler, bütçeden adaletli olarak faydalanacak mı? Hayır” diye konuştu.

“Emekli İnsan Değil mi?”

Mevcut iktidarın memleket ekonomisini iflas noktasına getirdiğini iddia eden Çankaya; “Ülkeyi, yıllar sürecek borç batağına soktu, geleceğimizi kararttı. Durumu düzeltmek için çaba harcayacağına,  başta açlık sınırındaki emekliler olmak üzere, toplumun üzerine, yeni zamları ve vergileri yüklemeye devam edecek. Emekliler, 20 yıldır görmezden geliniyor, ekonomik, sosyal ve demokratik taleplerine cevap verilmiyor. Yoksulluktan dolayı dışarı çıkamıyorlar, çocuklarına, torunlarına bir hediye, bir oyuncak alamıyorlar, sosyal hayatları bitti, insanca bir yaşam süremiyorlar. Devletin sırtına yük gösteriliyor, sadakalarla geçinin, halinize şükredin deniliyor.

5-10 yerden maaş alan bürokratlar ve savurgan iktidar muktedirleri, ek bütçe ile milyonlarca emekliyi, dar gelirliyi rahatlatma yerine, eski cumhurbaşkanları, meclis başkanları vekiller ve emekli vekiller geçim zorluğu çekmesinler diye devasa zamlar yapılıyor. Milyonlarca emekli ve dar gelirli geçim zorluğu çekmiyor mu? Bizler insan değil miyiz? Ek bütçe yasalaşırsa Cumhurbaşkanı 141 bin 416, emekli Cumhurbaşkanı 58 bin 854, emekli meclis başkanı 44 bin 436, cumhurbaşkanı yardımcısı, bakanlar ve emekli vekiller 26 bin 481 lira maaş alacaklar.

Peki, emekli ne alacak?  2500-4000 arasında maaş alacak ve açlıkla boğuşacaklar. %40 zam vereceğiz diyorlar. Verilse bile 1000-1500 lira maaşlara artış gelecek. Artışı da enflasyon silecek. Bu adalet midir? Bu vicdani midir? Bu zihniyeti reddediyoruz kabul etmiyoruz” dedi.

“Emekli Gerekli Dersi Seçimde Verecek”

Emekliler olarak insanca yaşamak istediklerini kaydeden Çankaya; “İktidar gerçek enflasyonu gizleyip, üçte birini ancak açıklatıyor. Şimdi, seçim rüşveti olarak %40 zam diyorlar. Oysa bu oran verilse bile, gerçekleşen enflasyona göre,  memur eksi %55, memur emeklisi ise eksi %61 zarardadır. Çünkü kaşıkla verip, kepçeyle geri almaktadır. SSK ve Bağ-Kur emeklisinin durumu daha berbattır. Bu nedenle, iktidarın enflasyona ezdirmedik sözleri reklâmdan ibarettir. Gerçek dışıdır. Toplumu aldatmaya yöneliktir.

Emekliler olarak bizler, insanca yaşamak istiyoruz. Buna hakkımız da var. İktidar,  perişan ettiği milyonlarca emeklinin durumunu düzeltmelidir. Emeklileri yük gören anlayıştan vazgeçmelidir, ülke kaynaklarını, refah paylarını, adaletli olarak dağıtmalıdır. Halkının refahı için kullanmalıdır. Milyonlarca emekli, kendilerinin sendikası olan, 2021 Tüm Emekliler Sendikasında örgütlenecek, kendilerini görmeyen, perişan edenleri unutmayacak ve gerekli dersi seçimde verecektir” şeklinde konuştu. 

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın