Home / Genel / Bereketoğlu : Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirlerine Uymuyor

Bereketoğlu : Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirlerine Uymuyor

Spread the love

CHP’li Meclis Üyeleri Açıklamalarda Bulundu

İskenderun Belediyesinin Cumhuriyet Halk Parti (CHP)li Meclis Üyeleri, meclisin Nisan Ayı oturumlarında görüşülen konularla ilgili olarak parti binalarında, Grup Başkanları Yusuf Mansuroğlu önderliğinde basın açıklaması yaptılar.

Mecliste görüşülen denetim raporuna şerh düşen ve son oturumun 3’cü gündem maddesi olan Tosyalı Demirçelik A.Ş.’ye 1291 sayılı parselin tahsisi ile ilgili açıklamalarda bulunan meclis üyeleri, kamu zararı oluşturacak, usulsüz çalışmalar karşısında asla susmayacaklarını dile getirdiler.

İskenderun Belediyesi Denetim Komisyonu Üyesi olan CHP Grup Başkanvekili Fatin Bereketoğlu, denetim raporundaki 21 maddelik ‘şerh’lerini anlattı. Şerh gerekçelerinin olduğu 21 maddeyle ilgili tek-tek konuşan Bereketoğlu; “Verdiğim Denetim Raporunda yazdığım bütün maddeler tamamen mali işlerle, direk gelir ve giderle doğrudan alakalı olduğu için yazdım. Eski bir bankacıyım, teftiş kanunlarını çok iyi bilen biriyim. 5393 sayılı belediye kanununa muhalefet edecek herhangi bir konuya değinmedim” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirlerine Uymuyor

Anlattığı bazı konuların Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirlerine uymadığı için şerh koyduğunu da ifade eden Bereketoğlu; “Böylesi büyük bir şehrin belediyesi kurumsal anlamda dışarıdan görüldüğü gibi değil maalesef. İhale evraklarını, projeleri bile hazırlayamıyorlar. İhale dokümanının hazırlanması ve proje tedariklerinin hepsi dışarıdan hizmet alımı olarak bize dönüyor, çok büyük rakamlara geliyor” diye konuştu.

Haksız ve siyasi kaygılarla, personelin yerlerinin değiştiği, kamu zararı oluşturacak ihaleler yapıldığı, müdürlük pozisyonunda görev yapan personelin müdür vekili olarak çalıştırılarak motivasyonlarının düşürüldüğü, temsil ağırlama gider bütçesinin yüksekliği, liyakatsiz eleman çalıştırıldığı ve bu nedenle ihale dokumanı ve proje hazırlama gibi hizmetlerin dışarıdan satın alındığı gibi pek çok konuya değinen Bereketoğlu, tüm bunların kamu zararı yarattığı ve yapılabilecek güzel hizmetlerin önünü kesebileceğini söyledi.

Bu Talep, Arazinin Geri Kalanı İçin Emsal Olacak

Daha sonra söz alan İmar Komisyonu Üyesi, CHP’li Meclis Üyesi Mecit Boğusoğlu da, Karayılan Mahallesi 1291 sayılı parselin tahsisi ile ilgili konuştu. Söz konusu parselin depolama alanı olarak kullanılmasına karşı olmalarının nedenlerini madde-madde sıralayan Boğusoğlu, 1291 nolu parselin ormanlık alan olduğunu, amir hükümleri gereğince farklı bir amaçla kullanılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu vurguladı.

Boğusoğlu; “Farklı bilgiler verseler de, 1080 dönümlük alanın tamamı depolama alanı oluyor. Şu anda istenen 147 bin 270 m2. Oradaki 1080 dönümlük ormanlık alanının tamamı, planlarda depolama alanı olarak hazırlanmıştır. Bu ormanlık alan nasıl bu pozisyona geldi? 2021’de 1291 parsel içerisinde 30 dönüm alanı kapsayacak şaft alanı bizim red oyumuza rağmen kabul edilmişti. O zamandan başlamıştı.

147 bin 270 m2’nin 135 bin 108 m2’si depolama alanı, 11 bin 538 m2 de ormanlık alan olarak bırakılacakmış, yani %1’ni bile vermemişler ormanlık alana. Ormanlık alanların bu şekilde işgal edilmesi, o bölgede yaşayan insanlara korkunç zararlar verecektir. Önümüzdeki yıllarda orası yaşanılmaz bir bölge olacaktır.

İlk etapta 136 dönümün Tosyalı Demirçelik A.Ş. tarafından depolama alanı olarak kullanılma talebi, arazinin geri kalanının bu talep emsal gösterilerek kullanılmasına zemin hazırlayacak ve arazinin iyi niyetle bağdaşmayacak şekilde kullanılmasına sebep olacaktır” şeklinde konuştu.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın