Home / İslam / HZ. MUHAMMET MUSTAFA, ALLAH’IN RESULÜ VE İNSANLARIN EFENDİSİDİR

HZ. MUHAMMET MUSTAFA, ALLAH’IN RESULÜ VE İNSANLARIN EFENDİSİDİR

Spread the love

İmam-ı Rabbani Hazretleri buyurdular: “Arap’ın ve Acem (Arap olmayanlar)ın en faziletlisi olan Resulullah’ın (s.a.v.) fazileti hakkında rivayet olunanların birkaçını yazarak, ahiretteki kurtuluşa vesile kılmak istedim. Ancak ben sözlerimle onu methediyor değilim, bilakis ondan bahsederek sözlerimi süslüyorum: “Şüphesiz Muhammed (s.a.v.), Allah’ın resulü ve Âdemoğlunun efendisidir. Kıyamet gününde tâbileri ve ümmeti en çok olacak peygamberdir.”

Allah katında, evvelkilerin ve sonrakilerin en keremlisi, en değerlisidir.”

Kabrin kendisine açılacağı ilk kimsedir. İlk şefaat edecek ve şefaati ilk kabul olunacak olandır. Cennetin kapısını ilk çalacak olan ve kendisine cennet kapıları ilk açılacak olan kimsedir.” “Kıyamet gününde, -altında Adem (a.s.) ve ondan sonraki ümmetler olduğu hâlde- hamt sancağını taşıyacak olan odur.” Şu sözleri buyuran da odur:

Biz (dünyada) sonuncularız, kıyamet gününde ise en öne geçenler biziz. Ben bir söz söylüyorum, ama övünmek için değil; Ben Allah’ın habibiyim.”

Ben resullerin rehberiyim, övünmek için söylemiyorum. Ben son peygamberim, bunu övünmek için söylemiyorum.”

Ben Abdülmuttalip oğlu Abdullah oğlu Muhammed’im. Muhakkak Allahü Teala bütün mahlûkatı yarattı ve beni onların en hayırlıları içerisinde kıldı. Sonra onları iki fırkaya ayırdı ve beni en hayırlı fırkada kıldı. Sonra onları kabilelere ayırdı ve beni en hayırlı kabilede kıldı. Sonra onları evlere ayırdı ve beni en hayırlı evde kıldı. Ben onların ev ve nefis cihetinden en hayırlısıyım.” “İnsanlar tekrar diriltildikleri zaman kabrinden ilk çıkacak olan benim. İnsanlar Allah’ın huzuruna çıktıkları zaman, onların rehberi benim. Sustukları zaman onların hatibi, (sözcüsü) benim. Hapsolundukları zaman, onların şefaatçisi benim. Ümit kestikleri zaman, onların müjdeleyicisi benim. Kerem sancağı ve cennetin anahtarları o gün bendedir. Hamd sancağı o gün bendedir. Rabbim katında ben, Ademoğlunun en keremlisiyim…” “Kıyamet günü olduğu zaman ben, peygamberlerin imamı, onların hatibi ve onların şefaatlerinin sahibi (şefaatcıları) olacağım, bunu da övünmek için söylemiyorum.” (Mektubat-ı İmam-ı Rabbani, 1/m. 44)

Sağlıcakla, kalın…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın