Home / Hatay / Hatay, yerli otomobil üretimi için biçilmiş kaftandır.

Hatay, yerli otomobil üretimi için biçilmiş kaftandır.

Spread the love

Ahrazoğlu: Hatay, yerli otomobil üretimi için biçilmiş kaftandır.


MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, Torba Kanun Tasarısının 89. maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, madde ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 88’inci maddesinde değişiklik yapıldığını belirterek “Yapılan değişiklikle saymanlıkta emanet olarak duran paranın veya fazla alınan verginin ilgilisine geri verilmesi işleminde günü gelmiş borçlarından düşülerek ödenmesi amaçlanmaktadır. Demek ki Türkiye, hani geçmişte diyorduk ya, 70 sente muhtaç o duruma düşmüş gibi bir algı oluşturdu bu madde bende ama mademki alacaklar tahsil edilecek madde olaraktan da uygun görüyoruz.” şeklinde başlamıştır.

Ülke ve seçim bölgesi Hatay için önemli bir konuyu dikkatlere sunmak istediğini ifade eden Ahrazoğlu, “Bilindiği gibi Türkiye’nin sanayi ve üretim noktasındaki en büyük rüyalarından birisi olan yerli otomobil projesidir ve proje otomobil proje konsorsiyum şirketlerinin belirlenmesiyle başlamıştır. Yerli otomobil Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda 5 şirketten oluşan bir konsorsiyum tarafından hayata geçirilecektir.” şeklinde açıklama yapmış ve Türkiye’nin otomobilinin aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacağını belirten yetkililer, hedef pazarların Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgesi olacağını ifade ettiklerini belirterek, “Tüm vatandaşlarımızı, illerimizi ve iş dünyasını heyecanlandıran bu gelişmeyle ilgili olarak yerli otomobilin üretim merkezinin neresi olacağı belirsizliğini korumaktadır. Bu yatırımın öncelikle ve kesinlikle Türkiye’nin ekonomik olarak daha az gelişmiş bir bölgesinde yapılması gerekmektedir. Yerli otomobil projesi, bölgeler arası gelişmişlik farkının kapatılması için de tarihî bir fırsat olacaktır. Bu yerin tespitinde ise siyasi baskılardan uzak, objektif kriterler dikkate alınarak bir seçim yapılması uygun olacaktır.” açıklamasını yapmıştır.

Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, yerli otomobilin hedef pazarlarının Kuzey Afrika ve Orta Doğu olabileceği ifade edildiğine göre, bu bölgelere en yakın ve en uygun şehrin Hatay olduğunu belirterek, “Hatay ikinci el otomotiv ihracatında Orta Doğu’ya en fazla ihracat yapan illerin başındadır. Jeopolitik konumu dolayısıyla Orta Doğu’ya geçiş güzergâhına ve Orta Doğu’ya ihracat imkânlarını ihtiva edecek coğrafyaya sahiptir. Hatay, demir yolu, otoban yolları ve hava ulaşım ağıyla güçlü bir lojistik merkezdir. Asya, Afrika ve Avrupa’ya deniz ulaşımı İskenderun Körfezi’nden yapılabilmektedir. Proje üretim merkezinin çok geniş bir alana ihtiyaç duyacağı için müsait bir arazinin bulunması gerekmektedir. Hassa ilçesinde 80 bin dekarlık hazine arazisi sanayi bölgesi olarak ayrılmış olup ilk etapta 45 bin dekarlık alan Hassa organize sanayi bölgesi olarak ayrılmıştır. Millî otomobilimiz için en uygun yer 10 organize sanayi bölgesi büyüklüğündeki Hassa Organize Sanayisi olmalıdır.” şeklinde açıklama yapmıştır.

Otomobilin en önemli ham maddelerinden birisi olan yassı mamul çelik üretiminin Hatay’ın ilçelerinden Payas, Dörtyol ve İskenderun’da üretildiğini belirten Ahrazoğlu, “Üretici ve bayilere lojistik imkân sağlaması ve otomobilin ülke içine nakliyesi için gerekli 9 bine yakın tır filosu Hatay’da mevcuttur. Kısacası, Hatay, yerli otomobil üretimi için Hassa Organize Sanayi Bölgesi biçilmiş bir kaftandır. Hatay halkının ekonomik ve sosyal açıdan motivasyonunu artıracak olan bu proje, Hataylılar tarafından beklenmektedir ve yüce Meclisten de gerekli desteği istemektedir.” açıklamasını yaparak konuşmasını tamamlamıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=adeO_-V9X1c

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

BÜYÜKŞEHİR, ET VE ET ÜRÜNLERİNDE DENETİMLERİNİ SIKILAŞTIRDI

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Antakya İlçe Tarım Müdürlüğü, et …

Bir yanıt yazın