Home / Hatay / Hassa / HASSA’DA BIÇAKLAR BAYRAMA HAZIRLANIYOR

HASSA’DA BIÇAKLAR BAYRAMA HAZIRLANIYOR

Spread the love

Hassa’da kurban bıçakları bayrama hazırlanıyor.

Kurban Bayramı öncesi ,Hassalı demirci ustaları gece gündüz çalışıyor.

Hassalı demirci ustaları,vatandaşların kurban bıçakları siparişlerini karşılamak için yoğun mesai yapıyor.

Gerek yeni bıçak yapımı, gerekse körelmiş bıçakların bilenmesi için gece gündüz çalışan demirci ustaları, unutulmaya yüz tutmuş bıçakçılık sanatını yaşatmanın sevincini yaşıyorlar.

Sayıları giderek azalan ve mesleğinin son temsilcileri konumunda olan sıcak demir ustaları ,bayramlarda da olsa hatırlanmanın haklı  gururunu taşıyorlar.

Hassa Arpalıuşağı Mahallesinde 40 yıldır bıçakçılık yapan sıcak demirci ustası Cafer Koca mesleğinin belli başlı sırlarını şöyle açıkladı.

Demirin terbiyesi sudur,Demire  su vermek ise dikkat ve tecrübe ister.

“Odun kömüründe ısıtıp kızdırdığımız demirleri örste çekiç darbeleriyle istediğimiz şekle dönüştürürüz.Kızaran demiri, çekici vurdukça bir hamur gibi şekilden şekle sokuyoruz.

Bıçak şeklini alan demiri, maşayla tutarak bıçağın ağız kısmını  , bir kabın içerindeki temiz suya belli bir süre içerisinde daldırıp çıkartıyoruz.Sıcak demiri suya daldırdığımızda,beyaz,sarı ve mavi duman oluşuyor..Anlık oluşan bu renk değişimde demir ,suyunu almış olur.Yani bizim tabirle demir sulanmış oluyor.Bu renkler demirin sert,yumuşak sulandığını gösteriyor.Demirin cinsine göre belirtilen bu farklı renklerde bıçağı suluyoruz. Sulamalar da bazen su yerine zeytinyağı da kullanıyoruz.Demirin sulanan kısmına sabun sürterek ,demirin nasıl sulandığını daha iyi görüyoruz.Sonrasında çark taşı ve bileği yardımıyla bıçağı son şekline getiriyoruz  “dedi.

 

Keskin bıçak nasıl anlaşılır?

Bıçakçı ustası,bıçağı ,baş parmağının tırnak kısmına sürterek,ve kıl yülüyerek bıçağın keskin olup olmadığını test ettiğini belitti.

Bıçak kullanmak dikkat ve titizlik ister ,

Bıçağı kullanmanın dikkat ve titizlik gerektiğini belirten Cafer usta,önüne her gelenin bıçak taşımasını ve bıçak kullanmasının uygun olmadığını dile getirdi.Kesici ve delici alet olan bu aletin Allah korusun yanlış kullanıldığında üzücü olayların yaşanacağını belirterek,bıçağı yerine göre ihtiyaç için kullanmak gerektiğini söyledi.

Piyasadaki  satılan ucuz ve kalitesiz bıçaklara kanmayın,

Cafer Usta, bayram öncesi piyasada satılan ucuz ve kalitesiz bıçaklara rağbet edilmemesi gerektiğinidile getirerek;

Parlatılmış, basit ,sap kısmı çok zayıf, birkaç kullanım sonrası çöpe atılacak bıçakları alanlar tamiri ve keskinletilmesi için tekrar bize  getiriyorlar.dedi.

Bu mesleğin son temsilcileriyiz.

Hassa’da bu mesleği sürdüren birkaç kişi kaldığını belirten Cafer Usta,bizde gidersek ,korkuyorum,bu işle uğraşan kimse kalmayacak.dedi.

Cafer Usta ,Kurban bayramında sapı kaygan bıçakların kullanılmamasını,aksi halde kurbanlık hayvanın ani bir hamlesinde, yağlı  olan elimizden bıçağın sabun gibi kayarak,üzücü kazalara yol açacağını sözlerine ekledi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir