Home / Hatay / BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’brien Hatay’da

BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’brien Hatay’da

Spread the love
bm genel sekreter yardımcısı Stephen O'brienBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, Hatay Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.
26 Mayıs 2016 Perşembe günü saat 15.00’te gerçekleşen ziyarette Genel Sekreter Yardımcısı O’Brien, valilik şeref defterini imzaladı.
Vali Topaca, BM heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek “Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Sayın O’Brien, ilimizi ziyaret ediyor. Bir takım temasları oldu. Kendileri buradaki yardım faaliyetlerini yerinde gördüler. Tüm bunları ele alarak birlikte bir değerlendirme yapacağız.” dedi.
Basın mensuplarının soruları üzerine BM Genel Sekreteri ve İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien: “Öncelikle sıcak karşılamadan ve olağanüstü misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde İstanbul’da İnsani Yardım Zirvesi’nde gösterilen misafirperverlik ve cömert tutum karşısında birçok insani yardım konusunda konuşma ve tartışma imkânımız oldu. Bunları yaşamaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim.” dedi.
Bir başka soru üzerine ise Genel Sekreter Yardımcısı O’Brien: “Hatay’a gelmek istedim; çünkü Hatay, dünyanın en çok Suriyeli misafir kabul eden ülkesinin nadide bir şehri. Burada Suriyelilerin ne kadar sıcak ve dostane bir şekilde karşılandığını ve kucaklandığını görmek istedim. Aynı zamanda buradan sınırın diğer tarafına insani yardımların nasıl gerçekleştiğini de görmek istedim. Nitekim bunu da gördüm.” açıklamasında bulundu.
Hatay’da geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin bütün Avrupa ülkelerinde bulunandan fazla olması konusunda da bir değerlendirme yapan Genel Sekreter Yardımcısı O’Brien, “Sadece Türkiye’nin değil bütün insanlığın bu konuda sorumluluk alması, elini taşın altına koyması gerekiyor. Türkiye’nin de bu insanlara göstermiş olduğu olağanüstü misafirperverliği ve dostane ev sahipliği buna katkıda bulunuyor.” dedi.
Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, konuğuna Samandağ ilçesinde yetişen ve dünyanın en iyisi olarak kabul edilen kamışlardan yapılan ney hediye etti ve BM heyetiyle birlikte Valilik binasında bulunan, Hatay Millet Meclisi Başkanı ve üyelerinin balmumu heykellerinin ve Hatay Devleti’nin tarihine ışık tutan belgelerin yer aldığı “Hatay Devleti Müzesi’ni gezdiler.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Arsuz’dan İskenderun İstikametine Hareket Eden Araç Kaza Yaptı

Spread the love Hatay’ın Arsuz ilçesinden İskenderun istikametine doğru İki araçta karşı şeride geçmesi ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.