Home / Hatay / Kırıkhan / AHRAZOĞLU, KIRIKHAN MESİRE ALANINDAKİ AĞAÇ KATLİAMINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR.

AHRAZOĞLU, KIRIKHAN MESİRE ALANINDAKİ AĞAÇ KATLİAMINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR.

Spread the love

AHRAZOĞLU, KIRIKHAN MESİRE ALANINDAKİ AĞAÇ KATLİAMINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, 1960’lı yıllarda Kırıkhan’lıların kendi elleriyle ağaçlandırılarak günümüzde hem Kırıkhan halkına hem de binlerce canlıya ev sahipliği yapan Kırıkhan’lıların tek nefes alma mekanı olan Vali Ürgen mesire alanından okul yapılacağı gerekçesiyle ağaçların kesilmesi ve yüzlerce ağacın daha kesilmesi için işaretlendiği iddialarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Ahrazoğlu; Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergeleri ile başta Kırıkhan halkı olmak üzere tüm Hatay’lı vatandaşları derinden üzen ve okul yapılacak çok sayıda boş hazine arazisi olmasına rağmen ısrarla böyle önemli bir alana yapılaşma yapılmasının arkasındaki gerçeklerin Kırıkhan’lı vatandaşlar tarafından da merak edildiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı
Anılan konuya ilişkin iddiaların doğru olup olmadığını soran Milletvekili Ahrazoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya şu soruları da yöneltti ve cevap istedi:
“Okul inşaatı için ihale yapılmış mıdır? Yapıldı ise ne zaman yapılmış ve nerede yayınlanmıştır? İhale hangi bedelle kim tarafından kazanılmıştır? Yapılmadı ise ağaçlar hangi gerekçe ile hangi kurum tarafından verilen talimat sonucu kimler tarafından kesilmiştir? Anılan konuda şimdiye kadar Bakanlığınıza veya ilgili birimlere ulaşan itiraz veya şikâyetler olmuş mudur? Oldu ise bu itiraz veya şikâyetler nasıl değerlendirilmiştir? Anılan mesire alanından okul yapımı için toplam kaç adet ağaç kesilmiştir? Kesilen ağaç sayılarının ağaç türlerine ve yaşlarına göre dağılımı nasıldır? Okul yapılması bahanesiyle mesire alanının heba edileceği ve birilerine peşkeş çekileceği iddiaları konusunda bir araştırma veya soruşturma açtırdınız mı? Anılan ağaçların kesilmesi için Bakanlığınızdan görüş sorulmuş mudur? Soruldu ise ne zaman ve kimler tarafından Bakanlığınızın görüşü istenmiş ve Bakanlığınızca ne zaman ve nasıl görüş bildirilmiştir? Sorulmadı ise Bakanlığınızca anılan ağaçları kesenler hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır? Bakanlığınızca bu konuda bir dava açılması düşünülmekte midir? Bakanlığınızın anılan konulara ilişkin görüşü ve mesire alanı üzerinde bulunan ağaçların korunması amacıyla aldığı önlemler nasıldır?”
Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; Anılan mesire alanına okul yapılmasına ne zaman karar verildiğini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sormuş ve şu soruları da sorarak cevap istemiştir:
“Okul için ne kadarlık bir alan tahsis edilmiştir? Proje ne zaman, kim veya kimler tarafından hazırlanmış ve hangi makamlar tarafından onaylanmıştır? Anılan bölgede okul ihtiyacı için bir araştırma yapılmış mıdır? Bölge çevresinde kaç öğrenci bulunmaktadır? Öğrencilerin yaşları itibariyle dağılımı nasıldır?”
Anılan bölgedeki yapılaşmaya ilişkin Bakanlık ve ilgili kurumlara itiraz veya şikayetlerin olup, olmadığını soran Milletvekili Ahrazoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na şu soruları da yöneltti ve cevap istedi:
“Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 200 dönümlük yer tahsisi talebine itirazların 2012 yılında Orman Genel Müdürlüğüne yapıldığı ve kurumun 2012/528 sayılı cevabı ile anılan bölgeye hastane haricinde farklı bir yatırımın söz konusu olmadığının bildirildiği doğru mudur? Doğru ise böyle bir karara rağmen anılan yerde ağaçların kesilerek yapılaşmaya gidilmesinin gerekçeleri nelerdir?”

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

BAŞKAN SAVAŞ’IN TAZİYE MESAJI

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, görev uçuşunda bulunan keşif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir