Home / Hatay / Dörtyol / Profesör Yılmaz’dan Hatay Dörtyol’da Konferans

Profesör Yılmaz’dan Hatay Dörtyol’da Konferans

Spread the love

Prof. Dr. Yılmaz Dörtyol’da Eğitimcilerle Buluştu. Dörtyol Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Mesleki Deneyimlerimiz ve Değerlerimiz” konulu konferans Dörtyol Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşti. Eğitimcilerle buluşan Prof. Dr. Süleyman Yılmaz konuşmasına hayat boyu öğrenme sürecinde “akademik başarılar mı, yoksa insani ve ahlaki başarılar mı?” diye bir takas mantığının olamayacağını, eğitim açısından biri birine tercih edilemeyeceğini söyledi.

Profesör Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti;“Gelişen teknoloji, değişen dünya düzeninde medeniyet ve kültürel değerler arada kaynayıp gitmemeli. Bizi biz yapan insani ve ahlaki değerlerimiz üzerindeki küllerinden sıyrılarak yeniden canlanması gerekiyor. Yarının meslek erbaplarından şikayetçi olmamamız için biz eğitimcilere büyük bir misyon düşmektedir. Akademik başarıları sağlarken, insani ve ahlaki başarıları göz ardı etme şansımız yoktur. TIMMS ve PISA 2015 sonuçları akademik başarıda at başı giden ülkelerin değerler eğitiminde aynı başarıyı gösteremiyor olması, duygusal boşluktan kaynaklı intihar, uyuşturucu kullanımı ve cinsel taciz gibi olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Maalesef akademik başarıyı sağlayan ülkelerde toplumsal travmalar dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. Gerek akademik başarıda, gerekse insani ve ahlaki başarıda çocuklarımızı iyi tanımak ve tanımlamak, kabiliyetlerini, eğilimleri iyi belirlemek mutlu ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için oldukça önemlidir. Çocuklarımız bir yandan doğal materyallerden ve doğal oyunlardan uzaklaşıyor, diğer taraftan teknolojinin esaretinde ve bağımlılığında kendilerini sosyal hayattan soyutlamaktalar. Bu hususta ebeveyn, okul ve sosyal çevre faktörleri iyi belirlenmeli, pozitif motivasyonlar öne çıkarılmalıdır.

Çocuğun ilk ve en tesirli öğretmeni onun annesidir. Şefkat kahramanı annenin eğitimli olması, yetiştireceği çocuklarla topluma yansıyacaktır. Bizim genetik kodlarımızda bir bozukluk yok, bilakis çok başarılı isimler var; Aziz Sancar bunlardan en yakın örnektir. Çocukların geleceğe dönük tasarım kabiliyetlerinin gelişmesi için onların hata yapmasına da müsaade edilmelidir. İcat çıkarma kodlaması nedeniyle yüzyılın icatlarını kaçırmış durumdayız. Unutulmamalıdır ki, hayatın provası yoktur, çocuklar hayatı tribünlerden izleyerek değil, sahada aktif oynayarak geçirmelidir. Ebeveyne düşen bu mekânları ve imkânları sağlamak, kontrollü teknoloji kullanımını salık vermektir. Bugün toplumsal ve kültürel değerler sadece ülkemizin konusu değildir. UNESCO ve BM de bu konuda ciddi projeler yürüterek, insanlığın ortak dünya değerlerini oluşturma gayretindedir. Köklü gelenek ve medeniyetin mirasına sahip olan bizler şahsiyet ve değerler eğitimini göz ardı edemeyiz. Kâinat ve madde boşluk kabul etmiyor; eğer ebeveynler ve eğitim sistemi dimağlarda boşluk bırakırsa, bu boşluğu pek tabiidir ki menfi unsurlar dolduracaktır. Muhatap kitlemiz sokakta oyun oynamayı bilmeyen tablet, Ipad gibi teknolojiyle muhatap bir Z-kuşağıdır. Bize düzen bu kuşağın ihtiyaçlar hiyerarşisi içerisinde nasıl motive edilebileceği iyi tespit edebilmektir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesince yürütülen, 724 şahısla başlayıp, hayatta kalan 60 şahısla devam eden çalışmaya göre toplumun sağlıklı ve mutlu kılan sebepler araştırılmıştır. 75 yıllık uzun erimli araştırmada varılan sonuç şöyledir; sağlıklı ve mutlu olmanın temel şartı, iyi kurulan sosyal ilişkilerden geçmektedir. Bunun da temelinde sevgi yatmaktadır.”

Profesör Yılmaz yakın zamanda yayınlanmış olan Şahsiyet ve Değerler Eğitimi kitabından sevgi, saygı, doğruluk, dürüstlük, tarafsızlık, adalet, hak gözetme, sorumluluk, yardımseverlik, alçakgönüllülük, misafirperverlik, vatanseverlik, hoşgörü ve empati başlıklarına örnekler vererek konuşmasını tamamladı. Konferans sonunda Profesör Yılmaz’a İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından günün anısına çiçek ve Gazi İlkokulunun ilk öğrenci topluluklarının siyah beyaz fotoğrafını yer aldığı tablo takdim edildi ve katılımcılara kitabını imzaladı.

Konferansa; Dörtyol İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy, Erzin İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Asarkaya, Ak Parti Dörtyol Kadın Kolları Başkanı Sermin Göksu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ak Parti Dörtyol İlçe Başkan Yardımcısı Süleyman Göksu, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay, Dörtyol önceki dönem Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Karekese’nin son Belediye Başkanı Yusuf Soylu, STK Temsilcileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve çok sayıda öğrenciler katılım sağladılar.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hatay’da cinayet! Boğazını sıkan eşini öldürdü…

Spread the love Hatay’da, Nagihan Erbek (37), tartışma sırasında boğazını sıktığını iddia ettiği eşi Alper …

Bir yanıt yazın