Home / Hatay / Dörtyol / 9 Ocak Dörtyol’umuzun Gurur Günü

9 Ocak Dörtyol’umuzun Gurur Günü

Spread the love

Her yıl 9 Ocak’ta Milli mücadelede düşman işgal kuvvetlerine karşı “ilk kurşunu” sıkarak Kurtuluş Mücadelesini başlatan Dörtyol İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılını coşkuyla kutluyoruz.

İlk Defa 1071 Malazgirt zaferinden sonra Müslüman Türklerle tanışan Dörtyol ve çevresine, çoğunluğu Oğuzların “Üçok” koluna mensup Türkmenler yerleşmiştir. Dolayısıyla Dörtyol’un kuruluş yılları 11. Yüzyılın sonlarına dayanmaktadır. Dörtyol adına ilk defa 1870’lerden itibaren tapu kayıtlarında Payas Kazasının bir mevkii olarak rastlamaktayız.

Dörtyol mevkii merkez olmak üzere, Şubat 1909 ‘ da Dörtyol adı ile Adana Vilayeti Cebel-i Bereket Sancağına bağlı kaza merkezi oldu. Nisan 1910 yılından itibaren Dörtyol kazasının adı Ümraniye olarak değiştirilmiştir. 2 Nisan 1912 tarihinde ise Ümraniye adı tekrar Dörtyol olarak değiştirilmiştir.

Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra 11 Aralık 1918’ de işgal edilen Dörtyol’da Milli Mücadelenin İlk kurşunu 19 Aralık 1918’ de Karakese köyünde Özerli’li Hoca Ömer Oğlu Mehmet (KARA) tarafından atılmıştır. Bu olaydan birkaç gün sonra Kara Hasan Paşa tarafından Milli Mücadelenin İlk Kuvayı Milliye Teşkilatı Dörtyol’da kurulmuştur. Fransız ve Ermenilerle yapılan mücadele sonucunda 9 Ocak 1922 tarihinde Dörtyol, düşman işgalinden kurtarılmıştır. Bu tarih Dörtyol’un Mahalli Kurtuluş Bayramıdır.

1939 yılına kadar Seyhan’a (Adana) bağlı olan Dörtyol, Hatay’ın Anavatan’a katılması ile İlimiz olan Hatay’a bağlanmıştır.

Kurtuluş savaşının anısını yaşatmak üzere İlçemizde 9 Ocak 1994 tarihinde “İlk Kurşun Anıtı” yaptırılmış, 9 Ocak l997 tarihinde ise “İlk Kurşun Müzesi” açılmıştır.

9 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun. Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hatay’da cinayet! Boğazını sıkan eşini öldürdü…

Spread the love Hatay’da, Nagihan Erbek (37), tartışma sırasında boğazını sıktığını iddia ettiği eşi Alper …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.