Home / Köşe Yazıları / TEMİZLİK KAMPANYASI

TEMİZLİK KAMPANYASI

Spread the love

Demek ki metot ve teknikte yanlışlarımız var. Umumi tuvaletler ve lavabolar içler acısı. Büyüğümüz, küçüğümüz eline ne geçerse yerlere atıyorlar. Çöp kovaları boşa konmuş sanki. Yeri geldiği zaman atalarımızla övünüyoruz. Ne yazık ki, onlar gibi hiç olamıyoruz.  Büyüklerimiz içtikleri sigaraların izmaritlerini yerlere atıyor. Küçüklerimiz ise temizliğin t sini bilmiyor.

Bazı yerlerde, sokaklar caddeler pislikten geçilmiyor. Kışın bacalardan çıkan kirli dumanlar, eksozlardan çıkan zehirli gazlar çevremizi kirleten diğer önemli faktörler. Filtresiz fabrikalardan çıkan gazlar, işin diğer bir boyutu. Denizlere atılan fabrika atıklarına ne demeli? Denizlere dökülen kanalizasyon suları ise insanları bir hayli düşündürüyor. Bilmeden mikroplarla içi içe yaşıyoruz. Radyasyon yayan vericiler, bizi içten zehirliyor.

Arkadaşlar, çarşıda pazarda yüksek sesli hareketlerimizle kimseyi tiksindirmeye hiç hakkımız yok. Atalarımız, aslan yattığı yerden belli olur sözünü boşa söylememişler. Temizlik konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Valiliklere ve Kaymakamlıklara, Belediye Başkanlıklarına, Halk, Sağlık ve Milli Eğitim Müdürlüklerine, Müftülüklere önemli görevler düşmektedir. Temizlik konusunda seferberlik ilan etmeliyiz. Temizlik bilinci dimağlara işlenmelidir. Temizlik için Halk Eğitim Merkezleri kurslar açmalı, Kurumlar teşvik edici ve ödüllendirici programlar düzenlemelidir. Hocalar, vaazda ve hutbede hep söylüyorlar, sadece dinlemekle kalıyoruz.

Temizlik hayat demektir, sağlık demektir ve medeniyet demektir. Kısacası insanlık demektir. Temizliğin olmaması, mikropların yayılmasına ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bir salgın hastalık duyduğumuzda, ne kadar tedirgin olduğumuzu hepiniz bilirsiniz. Tüm dünya ne yapacağını şaşırıyor. Küçücük bir mikrop karşısında çaresiz kalıyoruz.

Temizlik diyince, kendi temizliğimiz, bulunduğumuz mekânların temizliği, karanın temizliği, denizin temizliği ve havanın temizliği akla gelir. İçtiğimiz ve yediğimiz gıdaların temizliği de elbette çok önemlidir.

Herkes kendi evinin önünü süpürse, ortalık tertemiz olur. Temizlikte teşvik edici önlemler yanında caydırıcı cezalar da olmalıdır. Aslında tesadüf yaşıyoruz dersem, herhalde yanlış olmaz.

Lütfen temiz olalım, olmayanları uyaralım…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.