Home / Köşe Yazıları / SULTAN AHMED HAN MERHUM (1610-1611)

SULTAN AHMED HAN MERHUM (1610-1611)

Spread the love

SULTAN AHMED HAN MERHUM (1610-1611)

Ağustos’unda Sultan Ahmed Han Haramidere tarafından avdan döndüklerinde birçok fakirler yolun iki tarafına dizilip sultanın ihsanını beklediler.

Sultan her birine ihsanlarda bulundu. Bu sırada bir gayr-i Müslim de Müslüman kıyafetine bürünüp başına da bir sarık sararak altın verilir ümidiyle padişahın ihsanını isteyince kendisine bir miktar akçe verildi. Ancak buna kanaat etmeyen adam biraz daha ileride tekrar ihsan istedi. Kendisine yine biraz akçe verildi. Bu defa da başındaki beyaz sarığı çıkarıp biraz ileride yine padişahın yoluna çıktı. Sultanın huzurunda yüzünü yerlere sürdü. Sonra parmağını kaldırıp şahadet kelimesini söyleyerek güya kâfir iken Müslüman olduğunu gösterdi.
Padişah onun bu hâlinin gösteriş olduğunu bilmesine rağmen kesesinden bir miktar altın çıkarıp yanındakilerden birine “Bunu şu yeni Müslüman’a ilet” dedi. Altını götürecek kişi “Sultanım bu adamın altın için böyle yaptığını siz de bilirsiniz.” deyince, Sultan: “Biz böyle yapmakla Ashâb-ı Kirâm’dan Abdullâh bin Ömer hazretlerine uymuş oluyoruz. Zira o mübarek zat kölelerinden mescide çok devam ederek ibadetle meşgul olanı görse hemen azad ederdi. Onlardan bir nicesi sırf azad olmak ümidiyle mescide devam ederek âbidlik suretini gösterirlerdi. O ise hepsini azad ederdi.
Dostlarından birisi “Ey Abdullah, bu köleler seni aldatıyorlar, onların ne taatten zevkleri, ne de ibadete bir şevkleri vardır” deyince Abdullah Hazretleri:
“Her kim bizi Allah’a ibadet ile aldatmak istese biz onun hilesini kabul edip Allah rızası için aldanırız.” buyurdu. İşte biz de ona uyuyoruz” dedi.
Hiçbir zaman aldatanlardan olmayalım. Ancak kendimizi kandırmış oluruz.
Cenabı Allah şüphesiz her şeyi görendir.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir