Home / Genel / Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkanı Nevzat Kurt: “Ankara’da şeriat çağrısı yapan Köklü Değişim dergisini kınıyoruz.”

Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkanı Nevzat Kurt: “Ankara’da şeriat çağrısı yapan Köklü Değişim dergisini kınıyoruz.”

Spread the love

Yargıtay tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hizb-ut Tahrir’in yayın organı Köklü Değişim tarafından Ankara’da cuma namazı çıkışı bildiri dağıtıldı. Dağıtılan bildiride İstanbul Sözleşmesi, kadın dernekleri, laik ve karma eğitim, yargı sistemi hedef alındı.

Karma eğitim ve laikliğe karşı yapılan saldırıyı değerlendiren Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkanı Nevzat Kurt, densizce ve hadsizce yapılan bu açıklamayı şiddetle kınadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Yargıtay tarafından terör örgütü olarak tanımlanmasına karşın Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren, küçük çocuklara yönelik “şeriat” videolarıyla tepki çeken ve Ankara’nın ortasında ofisleri bulunan Hizb-ut Tahrir’in dergisi Köklü Değişim, bu kez cuma namazı sonrası bildiri dağıttırılmasına izin verilmesini kabul edilir bir şey olarak bulmuyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk devrimlerinin en önemli maddesi olan laikliği ve okullardaki karma eğitimi eleştirerek kaldırılması yönünde açıklama yapan Hizb-ut Tahrir’in dergisi Köklü Değişim yetkililerinin yapmak istediği hilafeti yeniden hortlatmak istediği gün gibi aşikardır.

Ama bu ülkede vatansever Kemalistler olduğu sürece ne onlar ne de onlar gibi hilafet sevicileri asla amaçlarına ulaşamayacaktır. Yüzbinlerce şehidin kanı ile sulanmış toprakların bulunduğu bu ülke laiktir, laik kalacaktır. Bundan zerre kadar şüphesi olanların akıllarına şaşarız.

Köklü Değişim dergisinin Atatürk’e, laikliğe ve cumhuriyete saldırısı ilk değildir. 

Aynı dergi, 5 Mart 2017’de, laiklik ve Cumhuriyeti “şeytani rejim” olarak tanımlayarak, İstanbul’da “Dünya Hilafete Neden Muhtaç?” başlığıyla hilafet konferansı düzenlemek istemiş ancak valilik tarafından engellenmişti. Konferans çağrısına ilişkin açılan davada, 4 sanık hakkında 52,5 yıl hapis cezası verildi.

Köklü Değişim bu konferanstan bir yıl önce, 3 Mart 2016’da, “Hilafet Hayal mi, Yakın Bir Gelecek mi?” başlığıyla gerçekleştirdiği konferansta şeriat çağrısı yapılması, Atatürk ve cumhuriyet kadrolarının “kafir” olarak nitelendirilmesine ilişkin suç duyuruları ise sonuçsuz kalmıştı.

Bu vesile ile yetkilileri göreve davet ediyorum.

Atatürk, cumhuriyet ve laiklik gibi milli değerlerimize yapılan saldırılar anayasal bir suçtur. Bu değerler ile ilgili yapılan saldırı maiyetindeki açıklamalar hakkında gerekli cezai işlemler yapılmalı ve hatta bu cezalar kat kat arttılmalıdır.”

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın