Home / Hatay / Reyhanlı / REYHANLI TÜRK ASKERİNİN REYHANLI’YA GİRİŞİNİN 75. YIL DÖNÜMÜ KUTLADI.

REYHANLI TÜRK ASKERİNİN REYHANLI’YA GİRİŞİNİN 75. YIL DÖNÜMÜ KUTLADI.

Spread the love

REYHANLI TÜRK ASKERİNİN REYHANLI’YA GİRİŞİNİN 75. YIL DÖNÜMÜ KUTLADI.

Reyhanlı Kahraman Türk Askerinin Reyhanlı’ya girişinin 75. Yıl Dönümü kutladı.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin ŞANVERDİ; “Hatay ve Reyhanlı 20 Yıl boyunca Fransızların işgali altında kalmıştır. Bu işgal sırasında Reyhanlı Halkı da Türk devletinden ayrı kalmanın verdiği acıyı yaşamış, her şekilde özgürlük mücadelesine devam etmiştir.

Halkımızın Türk Devleti bünyesinde var olma inancı hiçbir zaman kaybolmamış ve yüreklerde bir meşale olarak yanmıştır.

Nitekim bu süreç Merhum Tayfur Sökmenin Devlet Başkanlığında, 2 Eylül 1938 yılında Bağımsız Hatay Devletinin kurulması ile başlamıştır. Ardından Hatay Devlet Meclisi Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhak kararı ile 23 Temmuz 1939’da “Hatay” adıyla bir vilâyet olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmıştır. Bu Milat bize, 75 Yıldır demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın haklı gururunu yaşatmıştır.

Reyhanlı Halkı olarak, Atalarımızdan miras, şehitlerimizin kanı ile sulanmış bu toprakları her zaman olduğu gibi Milli birlik ve beraberlik duygusu ile sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız. Ondan bir parça koparma düşüncesinde olanlara karşı canımız pahasına müdafaa edeceğimizi üstüne basarak söylüyoruz.

8 Temmuz Türk askerinin Albay Şükrü Kanatlı komutasında Reyhanlı’ya girişinin Onur günüdür. Şanlı ordumuzun Reyhanlı’ya girişinin 75. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen bu anlamlı günde bizlerle birlikte bulunmanızdan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.

Bu vesileyle; bizlere 75 yl önce, kutsal memleketimizi canları pahasına kazandıran aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyor. Saygılarımı sunuyorum.”

Kaynak: Reyhanlı Belediyesi

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Suriyeliler Türklere yardım dağıttı.

Spread the love Türkiye’nin 50 milyon dolardan fazla para harcadığı Suriyeliler Hatay Reyhanlı’da yardıma muhtaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.