Home / Hatay / Payas / PAYAS BELEDİYESİ KAYIP TARİHE FENER TUTUYOR

PAYAS BELEDİYESİ KAYIP TARİHE FENER TUTUYOR

Spread the love

PAYAS BELEDİYESİ KAYIP TARİHE FENER TUTUYORGeçmiş, sadece bugün değil, aynı zamanda yarındır. Ancak ne üzücüdür ki; 12 yılı aşkın eğitim hayatımızda bütün tarihimiz birkaç yüz sayfadan ibaret kitaplarla geçiştirildi. İhtiyacımız olan tarih bilgilerinin, neredeyse hiçbirine ulaşamadık.

Özellikle de aradığımız bilgiler, bir il veya ilçe ile ilgiliyse bu bilgilere ulaşmamız imkansız oldu. Bu konuyla ilgili çalışma yapan, kurum kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Hal böyle olunca, geçmişinden ders alamayan bizler, geleceğimizi ancak mum ışığı kadar aydınlatabildik. Bu haberimizde size o yok denecek kadar az olan, duyarlı kurum ve güzel yürekli insanlardan bahsetmek istiyoruz. Bu Güzelliğe Öncü Olan Kurum Hatay’ın Payas İlçe Belediye Başkanlığıdır. Uzun Yıllardır, bu Şirin Ve köklü ilçeyi Yöneten ve birçok güzel ve kalıcı hizmete imza atan başkan Bekir Altan şüphesiz ki, bu hizmeti ile yürekleri fethetti. Birçok kurum ve kişinin gözardı ettiği, bu büyük hizmeti hayata geçirerek en kalıcı ve faydalı hizmetlerinden birisine imza attı. Kendisine teşekkür ederken, bu hizmeti ile ilgili açıklamasını da sizinle paylaşmak istiyoruz:

  “ Payas, asırlar boyunca Osmanlı Devleti’nin stratejik açıdan önemli bir parçası olmuştur. Kentimizin tarihte yüklendiği bu misyonun kent kültürümüzün oluşmasında çok önemli katkıları bulunmaktadır. Bu bilinçle kentimizin kimliğini oluşturan Payas Sancağının Osmanlı dönemindeki nüfus kayıtlarını yayınlayarak bölge sakinlerimizi ecdadıyla buluşturmayı hedefledik. Bu değerli kitabın hazırlanmasında emeği geçen uzman tarihçiler Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün’e şahsım ve kurumum adına çok teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.”

Bekir ALTAN
Payas Belediye Başkanı

   Ve bu eseri titizlikle hazırlayan hocalarımıza değinmek istiyorum. MEHMET AKİF TERZİ . –AHMET ERGÜN .

  MEHMET Akif hocamız yıllarını bu işe adamış güzel yürekli Anadolu insanı olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi eğitim hayatından sonra başbakanlık Osmanlı arşiv uzmanı olarak uzun yıllardır hizmet etmiş ve etmeye devam ediyor. Ancak buna rağmen bizlere geçmişimizi öğretmek için dur durak bilmeden, anadolu’yu bize şehir şehir tanıtmaya çalışıyor, aynı şekilde Ahmet ERGÜN hocamız da yıllarını, bize geçmişimizi öğretip geleceğimizi görmemize büyük katkılar sağlıyor. Bize geçmişimizi göstererek, geleceğimizi görmek için elimize meşale tutuşturan bu güzel yürekli insanlara da teşekkür ederek, bu haftaki haberimize son verirken “Payas Sancağı Nüfus Defteri”  kitabından bir parça tanıtımı paylaşıyoruz ve eseri mutlaka okumanız tavsiyesinde bulunuyoruz.

    Payas Belediyesi Kültür Yayınları Dizisi (prestij eser)

   Osmanlı Arşivi’nde 19. yüzyıl Üzeyr/Payas Sancağına ait üç adet nüfus defteri bulunmaktadır. Bu defterlerden ikisi Müslüman, biri de gayrimüslim nüfusun yazıldığı defterlerdir. Üzeyr/Payas Sancağının ilk nüfus sayımı 1831 yılında yapılmıştır. Bu tarihte Üzeyr Sancağı; Payas, Belen ve Misis kazalarıyla Arsuz Nahiyesinden oluşmaktaydı. Payas Kazası 6 köyden, Belen Kazası 12 köy 2 mahalleden ve Arsuz Nahiyesi 12 köyden oluşmaktadır… 

Çalışmamızda, bölgedeki lâkaplar ve isimler ayrıntılı indeks biçiminde alfabetik sıraya göre dizilmiştir. Kitapta her hangi bir kişiyi aramak isteyenler alfabetik sıra içinde aradıklarını bulabileceklerdir.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

PAYAS STEM YAPAY ZEKA MERKEZİ ROBOTEX FİNALİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

Spread the love Payas Stem Yapay Zeka Merkezi takımı katıldığı Antalya’da düzenlenen ‘Robotex’ Robotik yarışmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.