Home / Haber / OSMANLI DÖNEMİ ANTAKYA TARİHİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA KİTAPLAŞTIRILDI

OSMANLI DÖNEMİ ANTAKYA TARİHİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA KİTAPLAŞTIRILDI

Spread the love

OSMANLI DÖNEMİ ANTAKYA TARİHİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA KİTAPLAŞTIRILDI

Editörlüğünü Osmanlı Arşiv Uzmanlarından Ahmet Ergün ve Mehmet Akif Terzi’nin yaptığı “Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya” adlı prestijkitap Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile yayınlandı.

Kitapta 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Osmanlı dönemi Antakya’sından kesitler sunan özenle seçilmiş 200’e yakın belgenin yanısıra, Prof. Dr. Mustafa ÇOLAK-Ahmet ACAR, Doç. Dr. Ahmet GÜNDÜZ, Doç. Dr. Abdulkadir GÜL, Doç. Dr. Adem Kara, Yrd. Doç. Dr. Olcay Özkaya DUMAN-Haktan BİRSEL ve Dr. Ülkü TECİMEN’in Osmanlı dönemi Antakya’sının her bir yüzyılına ışık tutan arşiv kaynaklı değerli makaleleri yer alıyor.Kitap, şimdiden Büyükşehir Belediye Başkanı’nın konuklarına hediye ettiği en kıymetli hediyeler arasında ilk sırayı almaya başladı. Hatay eski valisi Utku Acun’a sunulan eser büyük beğeni ve takdir topladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ta Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin ziyaretlerinde dernek başkanına Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya adlı eseri büyük bir onurla takdim etti.

Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya adlı eserin editörleri hazırladıkları eseri şu cümlelerle tanımlıyorlar:

Antakya’nın tarihi zenginliği hakkında şehrin kurulduğu ilk dönemlerden, günümüze kadar çok çeşitli eserler kaleme alınmış ve çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Ancak Osmanlı Arşivlerinin kullanıldığı kaynak çalışmalara bakıldığında Antakya hak ettiği yerin çok çok altındadır. Dünyanın en önemli tarih arşivine ev sahipliği yapan Osmanlı Arşivlerinde araştırma ve incelemeye açılan belge ve defter grupları, Osmanlı tarihini her yönüyle tamamlayıcı yeni bilgileri barındırmaktadır. Biz de Antakya’nın bilhassa Osmanlı dönemine ait tarihine kaynak bir eser oluşturma gayreti içerisine girdik. Bu bilinç içerisinde hazırladığımız eser Osmanlı dönemi Antakya’sına çeşitli yönlerden ışık tutmaktadır. Eser için seçilen konuların ortak özelliği, hepsinin de arşiv belgelerine dayalı birer akademik araştırma ve inceleme olmalarıdır.

Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya adlı eser iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; 16. Yüzyılda Antakya17 ve 18. Yüzyıllarda Antakya Kazasında Yönetim18. Yüzyılda Antakya Kazasında Yol Sisteminin İşleyişi Hakkında Bazı Notlar19. Yüzyılda Antakya, Tarihte Antakya ErmenileriÜç Tarz-ı İdari Dönemde (İşgal, Sancak, Vilayet) Hatay Bağımsızlık Mücadelesinde Öne Çıkan Kültür Faaliyetleri başlıkları ile altı adet makale bulunmaktadır. Çalışmaların her biri kendi sahalarında uzman, birbirinden değerli akademisyenler tarafından Osmanlı dönemi arşiv belgelerinden faydalanılarak bu kitap için hazırlandı. Eser sahiplerinin gönderdikleri çalışmalar kitap içerisinde bir bütünlük oluşturması için tarafımızdan düzenlemeye tabi tutularak son şekilleri verildi. Bu çalışmalarla Antakya’nın Osmanlı dönemi tarihinin bir bölümü ayrıntıları ile ortaya konmuş oldu.

Kitabımızın ikinci bölümü ise, Osmanlı Arşivi’nde Antakya ile ilgili binlerce belge içerisinden ilginç ve önemli görülen 150 belge seçilerek oluşturuldu. Belgelerin arşiv sisteminden tespiti, konu seçimleri, transkribeleri (Türkçe harflere çeviri) ve günümüz Türkçesi ile anlaşılabilir özetlerinin yapılması arşiv uzmanı bir heyet tarafından gerçekleştirildi. Kitabın hazırlanmasındaki tüm aşamalar; makalelerin titizce yazılması, belge seçimlerinde gösterilen hassasiyet, kitabın grafike edilmesi, editöryal çalışma ve oldukça özenle yapılan baskısı ile Antakya’ya yakışır bir eser meydana getirmek için elden gelen tüm gayretler gösterilmiştir. Bu eserin ortaya çıkmasındaki en büyük gayret şüphesiz Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ındır. Sözün kısası, Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya adlı eser Antakya için gönül seferberliğinde olan fedakâr insanların Antakya’ya bir armağanıdır. Bu eserin bundan sonraki çalışmalara hem kaynak hem de yol gösterici olmasını umut ediyoruz.

Ahmet ERGÜN – Mehmet Akif TERZİ

ahmergun@gmail.com

mehmetakifbey@gmail.com

About Mehmet Akif TERZİ

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

İskenderun’da Korkutan Kaza

Spread the love Arsuz Karaağaç mahallesi övündük köprüsünden meydana gelen kazada bir araç dereye yuvarlandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.