Home / Köşe Yazıları / ORTAK ACIMIZ HOCALI KATLİAMI

ORTAK ACIMIZ HOCALI KATLİAMI

Spread the love

Takvim yaprakları 26 Şubat 1992’yi gösterdiğinde, tarihe “Hocalı Katliamı” olarak geçen, dünyanın gözü önünde gerçekleşen insanlık dramı yaşandı. 25 yıl önce bugün, Ermeni kuvvetleri Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında, Azerbaycan makamlarından yapılan resmî açıklamalara göre 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi katletti. 1275 kişi esir alındı, 487 kişi ağır yaralı kurtuldu, 150 kişi ise kayboldu.

Ermeni güçleri, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki tek havaalanına sahip ve askeri açıdan stratejik önem taşıyan Hocalıyı ele geçirmek için 25 Şubat 1992’den itibaren yaptıkları saldırıda bölgeyi iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek olan “Hocalı katliamı” ortaya çıktı. İnsan Hakları İzleme Örgütü olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelerken, 51 ülkenin parlamenterlerinden oluşan “İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği” olayları soykırım olarak tanıdı.

Azerbaycan, Ermenilerin 26 Şubat 1992’de yaptığı Hocalı Katliamı’nın kurbanları için 25 yıldır adalet arıyor. Hocalı Katliamı’nın üzerinden çok yıl geçti, ancak olayın failleri hala cezalandırılmadı.

Ortak acımız Hocalı Katliamı’nın 25. yıldönümünde Şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir