Home / Köşe Yazıları / NASREDDİN HOCA VE MİZAN GÜNLERİ

NASREDDİN HOCA VE MİZAN GÜNLERİ

Spread the love

Nasreddin Hoca  deyince akla, Konya’nın Akşehir İlçesi gelir.

Bu yıl 56.’ncısı düzenlenecek olan Anma ve Mizah Günleri’nde Temsili Nasreddin Hoca’lık Görevini ünlü oyuncu ve karikatürist Hasan Kaçan’ın yapacağı belirtildi.

 

5-10 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 56. Uluslararası Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri’nde dolu dolu Nasreddin Hoca’ya ve mübarek Ramazan ayına yakışır etkinlikler yapılacağını söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Devrinin önde gelen ulemasından dersler almış, müderrislik ve kadılık gibi makamlarda bulunmuş olan Nasreddin Hoca’mız mütevazi yaşantısıyla halkın adeta dili, gözü, kulağı olmuştur. Toplumda gördüğü yanlışlıkları ve aksaklıkları nükteli bir üslupla eleştirmiş, incitmeden ve rencide etmeden dile getirmiştir. Yunus Emre ve Mevlana Hazretleri’nin şiirle verdiği öğütleri Hocamız nükte ve latifeyle vermiştir. Hoca’mızın torunları olarak bizler çok sevdiğimiz hocamızı yaşatmak ve anmak için her yıl 5-10 Temmuz tarihlerinde onun adına ulusal ve uluslararası etkinlikler yapıyoruz” dedi…

Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri kapsamında Uluslararası Nasreddin Hoca Sempozyumu’nun yapılacağına vurgu yapan Başkan Akkaya “Birbirinden değerli akademisyen ve bilim adamı tarafından kültürümüzün tarih ve coğrafyasında Nasreddin Hoca’nın ayak izlerini takip etmek, dünya kültürüne olan katkısını alanında uzman araştırmacıların özgün bilimsel çalışmalarıyla gözler önüne sermek amacıyla Uluslararası Nasreddin Hoca Sempozyumu” düzenlenmiştir. Ayrıca Anma ve Mizah Günleri’miz kapsamında Bangladeş, Ekvator, Macaristan gibi ülkelerden gelen yabancı halk dansları ekipleri ile İstanbul, Bursa ve Akşehir Halk oyunları ekipleri de gösteriler sunacaktır” dedi.

Gönül insanı Nasreddin Hoca’yı, rahmetle ve minnetle anıyorum.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.