Home / Genel / MİLLETVEKİLİ AHRAZOĞLU’NDAN 4 ARALIK MADENCİLER GÜNÜ MESAJI

MİLLETVEKİLİ AHRAZOĞLU’NDAN 4 ARALIK MADENCİLER GÜNÜ MESAJI

Spread the love

madenciler-gunu-2

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu 4 Aralık Madenciler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak; ekmeklerini kazanmak için yerin yüzlerce metre altında çok zor şartlarda ve canları pahasına çalışan madenci kardeşlerimizin emeklerinin büyük övgü ve takdiri hak ettiğini söyledi.

Milletvekili Ahrazoğlu mesajında; “Dünyanın en zor ve en anlamlı mesleğini yaparak, ülkemizin kalkınmasında büyük pay sahibi olan yeraltı kaynaklarımızı insanlığın ve ülkemizin hizmetine sunan, yerin metrelerce altında, her türlü zorlu şartlarda ekmek mücadelesi için alın teri döken ve bu uğurda hayatlarını kaybeden madenci kardeşlerimize olan vefa borcumuzu asla ödeyemeyiz.” açıklamasında bulundu.

Sektörde, yürütülecek olan ekonomik faaliyetleri planlayacak, yönlendirecek, destekleyecek, bilgi ve veriyi üretecek bir yapılanmaya gidilmesi gerektiğini ifade eden Ahrazoğlu, “Üretim maliyetlerini düşük tutmak amacıyla, kabul edilebilir madencilik tekniklerinden ve mali denetimden uzak bir şekilde faaliyet gösteren maden işletmeleri yakın takibe alınmalı, sektördeki kayıtdışılık önlenmelidir. İş güvenliği ve işçi sağlığı alanındaki reformlar, madencilik sektöründeki düzenlemelerle paralel biçimde yapılmalıdır. Rodövans uygulamaları gözden geçirilerek rodövansçı firmaların denetimi etkin bir şekilde yapılmalıdır.” dedi.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; Maden ocaklarının işletmesinin çağın teknolojik gelişmelerinden yararlanarak yapılmasının sağlanmasını ve işçi sağlığı ve güvenliğinden taviz verilmemesi gerektiğini belirterek, “İş kazalarının altında yatan kayırma, denetimin etkin olmayışı ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamasına dönük işletmecilik zafiyetleri yapılacak yasal ve idari düzenlemeler ve etkili bir takip ve denetim ile engellenmelidir.” şeklinde açıklama yapmış ve işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda düzenleme ve denetleme yapmak üzere “İş Güvenliği Düzenleme ve Denetleme Kurulu” kurumunun oluşturulması gerektiğini belirterek, “Bu vesileyle başta Soma ve Ermenek’te hayatını kaybeden madenci şehitlerimiz olmak üzere; ekmeğini kazanmak için yerin metrelerce altında mücadele verirken hayatını kaybeden maden şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, çalışmalarına devam eden tüm madenci kardeşlerime sevdikleri ve aileleriyle birlikte; sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.” şeklinde mesajını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hatay’ın Nabzı Gazetesi 27. Sayısı

Spread the love Hatay’ın Nabzı gazetesi 27. sayısı ile sizlerle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir