Home / Köşe Yazıları / KONYA’YA DEV BİR ÇEVRE YATIRIMI

KONYA’YA DEV BİR ÇEVRE YATIRIMI

Spread the love

Konya hızla gelişen, Hz. Mevlana ile bütünleşmiş tarihi bir Dünya kentimiz. Konya’ya dualarıyla destek olan gönül dostlarını unutmamak lazım. Konya’ya gelen misafirler, mis gibi pırıl pırıl bir şehir diyorlar. Hizmetlerde, geleceğe dönük önemli projelere imza atılıyor. Katı atıktan elektrik enerjisi üretilmesi, gerçekten çok faydalı bir proje. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ten sürekli olarak müjdeli haberler gelmeye devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediyesi hizmetlerin gerçek adresi desem, yanlış olmaz sanırım.

Katı Atık Yönetimi alanının Karaman Yolu üzerinde, Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin yanında 1 milyon 720 bin metrekarelik bir alandan oluştuğunu belirten Başkan Akyürek, bu alana yapılacak enerji üretim tesisi ihalesinin uluslararası boyutta takip edilen ve bu aylarda yapılan en büyük ihalelerden biri olduğunu söyledi.

Başkan Akyürek, açıklamasında önemli bir hususa daha temas ediyor: “İhaleyi kazanan firma yaklaşık olarak 150 milyon Avroluk bir makine parkı oluşturacak. İşletme maliyetiyle birlikte 1 milyarlık bir ihale bu. Şu ana kadar belediyemizin orada altyapı olarak harcadığı miktar 60 milyon lira civarında. Ama bundan sonraki harcama artık firmaya ait olacak. Yap-işlet-devret ve ciro üzerinden pay öde sistemiyle ihale edildi. Büyükşehir Belediyemize, süreç içinde yıllar bazında 3 milyar liraya kadar katkıda bulunmuş olacak. Hem üretimden pay almış olacağız hem de işletme maliyetinden kurtulmuş olacağız. Şehrimiz adına önemli bir yatırım. Şu ana kadar katı atık ve enerji üretimi konusunda yapılan ihalelerden en başarılısı. Şehrimiz için hayırlı olsun.”

Konya Katı Atık Yönetimi Projesi, Türkiye’nin en önemli tesisi olması yönüyle Konya için önemli bir gurur kaynağı. İhalenin bir başka önemli özelliği de, Konya Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında Katı Atıkların Bertaraf Edilerek Elektrik Enerjisi Elde Edilmesi İçin Gerekli Tesislerin Kurulması ve Sahanın İşletilmesi” işi, yap-işlet-devret ve ciro üzerinden pay öde sistemiyle 42 yıllığına ihale edilmesi.

Proje kapsamındaki metan gazından elektrik üretim tesisi n 4 yıl gibi kısa sürede tamamlanacak olması, bir başka sevindirici haber.

Çevre, dünyanın ve Ülkemizin hassas bir gerçeği. Konya Belediyesi, gerçekten çevreye önem veriyor ve insanların temiz hava solumaları için büyük çaba harcıyor. Konya’da hizmette gelecek nesillerde düşünülüyor. Herkesin bildiği bir söz var ya, boşa söylenmediği anlaşılıyor. “Gez Dünya’yı Gör Konya’yı.”

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir