Home / Köşe Yazıları / KENDİSİNDEN ÖNCE VEFÂT EDEN ÜÇ EVLAD ATEŞTEN PERDE OLUR

KENDİSİNDEN ÖNCE VEFÂT EDEN ÜÇ EVLAD ATEŞTEN PERDE OLUR

Spread the love

Dua lügatte çağırmak demektir. Sonra dua, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya karşı yapılan niyaz ve temenni manasına kullanılmıştır.

Dua, aciz olan kulun her şeye kadir olan Allahü Teala’dan ihtiyaç ve arzusunu, fiilen, kavlen (söz) ve hâlen yalvararak, ihlâs ve ciddiyetle istemesidir.

Dua, Allahü Teala’dan af, mağfiret, lütuf ve yardım istemektir ve Allahü Teala’ya imanın en büyük ve en güzel delillerindendir. Dua ile onun kulu olduğumuzu, ona karşı ihtiyacımızı göstermiş oluruz.

Duanın hakikati, kulun rabbinden yardım istemesi ve onun yardım ve merhametine müracaat etmesidir.

Dua, kulun Cenab-ı Hakk’ın varlığını, azametini, her şeye kadir olduğunu; kendisinin de aciz ve Rabb’ine muhtaç olduğunu itiraf etmesidir.

Dua bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de dua lafzı çok kere ibadet manasında kullanılır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Dua ibadettir.” buyurmuştur.

Resalullah Efendimiz (s.a.v.)’e uyarak her mühim işte kalb huzuru ile kabulüne inanarak ve son derece tevazu’ içinde yalvararak dua etmek gerekir. Her hayırlı işte yalvarmak ve dua etmekle emrolunmuşuzdur. Zira mümin, samimi dua ile yardıma, hayır ve berekete nail olur. Dua, birçok belayı kaldırır ve düşmanların şerrinden kurtarır.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.