Home / Genel / İskenderun’un 84. Yıldönümü Kutlandı

İskenderun’un 84. Yıldönümü Kutlandı

Spread the love

der Atatürk’ün manevi huzuruna saygı çelengi sunum töreniyle başladı.

skenderun Atatürk Anıt alanında düzenlenen törene Kaymakam vekili Payas Kaymakamı Dr. Polat Kara, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile askeri ve sivil erkan, Siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı. Törende, Kaymakamlık, Garnizon ve Belediye Başkanlığının çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Günün önem ve anlamını belirten konuşma yapan Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun’un Kurtuluş Bayramını 5 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi bugünde gururla, sevinçle ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

5 Temmuz 1938 tarihinde İskenderun’un emperyalist işgalden kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşaması olduğunu kaydeden Başkan Fatih Tosyalı, “Kurtuluş Bayramımızın 84. yıldönümünü, 5 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi bugünde gururla, sevinçle ve coşkuyla kutluyoruz” dedi.

Hatay Davasını, Hatay halkının milli iradesinin doğrultusunda sonuçlandığı tarihsel sürecin en önemli aşaması olduğunun altını çizen Başkan Tosyalı “Albay Şükrü Kanadlı komutasındaki ordumuz Fransız işgali altındaki İskenderun’a 5 Temmuz 1938’de girmiş. Bu bir kurtuluş sevinci ve coşkusu oluşturarak Hatay Davasını beklenen ve özlenen çözümüne büyük ölçüde yaklaştırmıştır. Atalarımızın, değerli büyüklerimizin mücadelesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün desteği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi hamlesi, Hatay Davasını büyük önderin istediği bir istikamette sonuçlandırmıştır. Kurutuluş Bayramımızın 84. yıldönümünü sevgiyle ve saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın