Home / Genel / DEVLET SU İŞLERİ HATAY İÇİN ÇÖZÜM ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

DEVLET SU İŞLERİ HATAY İÇİN ÇÖZÜM ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Spread the love
default

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi Medeniyetler ve Hoşgörü Şehrimiz olan Hatay’da da 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacının karşılanması adına çalışmalar yapılmakta olup bu kapsamda birçok proje bugüne kadar hayata geçirilmiştir. Bunlardan yıllık 35 Milyon m3 içmesuyunu depolayacak olan Büyükkaraçay Barajı tamamlanarak hizmete alınmış, yine Büyükkaraçay Barajında depolanan suların arıtılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulması adına Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yapımı DSİ tarafından tamamlanarak hizmete alınmıştır.

Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali Tamamlama işinde çalışmaların planlanandan daha hızlı ilerlediğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca yapmış olduğu açıklamada; “Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali Tamamlama işimizin tamamlanarak, Hataylı hemşerilerimizin bir an önce temiz ve güvenilir içmesuyuna ulaşmaları için çalışmalar yapılarak öncelikli olarak içmesuyu sıkıntısı yaşanan Samandağ İlçe Merkezimize su iletimi sağlayacak olan hatlar 2022 yılı Ağustos ayında tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir. Bu kapsamda Samandağ İlçe Merkezine su iletimi sağlayacak olan tüm imalatlar kurumumuz tarafından 18 Ağustos 2022 tarihinde tamamlanmış ve Samandağlı kardeşlerimizin hizmetine sunulmuştur.”

İSALE HATTINDA ÇALIŞMALARIN % 93’Ü TAMAMLANDI
“DSİ tarafından Hatay ilimize kazandırılan Büyükkaraçay Barajımızdan tahsis edilen yıllık 35 hm3 içme suyunun bugüne kadar yapılan imalatlar ile 30 hm3 kısmı fiilen vatandaşlarımıza ulaştırılmaktadır. Büyükkaraçay Barajımızdan alınan su yine kurumumuzca inşa edilen “Hatay İçmesuyu Arıtma Tesisinde” HATSU tarafından arıtılmaktadır. Arıtma Tesisinden alınan suyu vatandaşlarımıza ulaştıran “Hatay İçmesuyu İsale Hattı” işimizde ise çalışmalar planlanandan daha hızlı bir şekilde devam etmekte olup bugün itibari ile % 93 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde 2023 yılının ilk çeyreğinde tüm imalatlar tamamlanacaktır” ifadelerini kullandı.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın