Home / Hatay / İskenderun / BAŞKAN SAVAŞ İSKENDERUNLU KADINLARLA BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN SAVAŞ İSKENDERUNLU KADINLARLA BİR ARAYA GELDİ

Spread the love

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 7 Aralık Perşembe günü İskenderun Kadın Dayanışma Derneği ev sahipliğinde Tur Cafe’de düzenlenen kahvaltıya katıldı.

Gerçekleştirilen kahvaltıya Başkan Savaş’ın yanı sıra, CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanı Nilgün Selçuk ve dernek üyeleri katılım gösterdi.

“PAC MEYDANI PROJESİ İLE İSKENDERUN’UN 50 YILLIK TRAFİK SORUNU ORTADAN KALKACAK”

Toplantıda konuşma gerçekleştiren Başkan Savaş “Bugün burada bizi gururlandıran bir tablo yaşıyoruz. İskenderun’da böyle bir sevginin olması hem beni hem de çalışma arkadaşlarımız çok duygulandırdı. Biz Hatay’ı bir bütün olarak görüp Hatay’a bir bütün olarak hizmet etmek için çalışıyoruz. Önemli hizmetler de burada yapılıyor. Yapımını tamamladığımız 1 kilometrelik battı çıktının ardından 1700 metre uzunluğundaki 3 kavşağı da birbirine bağlayacak olan ve ilkbaharda bitirmeyi hedeflediğimiz PAC Meydanı projesinin yapımına devam ediyoruz. Bu proje ile İskenderun’un 50 yıllık trafik sorunu çözüme kavuşacak ve ulaşımı %30 oranında rahatlayacak” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ: HATAY, DÜNYANIN 26 ÖZEL ŞEHRİNDEN BİR TANESİ

Konuşmasına EXPO 2021’i almanın gururunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade ederek devam eden Başkan Savaş, “Bu tamamen HBB’nin emekleriyle olan, Avustralya ve Çin ile yarışarak aldığımız bir başarı. EXPO 2021 Hatay ile Türkiye’nin yüz akı olacak ve Hatay’a çok büyük bir güç katacak. İkincisi de Hatay gastronomi şehri oldu. Bu Hatay’ın anavatana katılışının ardından Hatay’ın en büyük kazanımı, bir altın bilezik. Bizler bu bileziği doğru takarsak, Hatay’ın geleceği, ekonomisi ve ticareti adına çok önemli bir işi başarmış olacağız. Bu iki organizasyonu tek başına alan bir şehir yok. Şu anda Hatay Birleşmiş Milletlerin onayladığı dünyanın 26 özel şehrinden bir tanesi. 64 kreatif şehir içerisinde belediyenin başvurup da aldığı tek proje bizim projemizdi” ifadelerine yer verdi.

“KARAAĞAÇ MEVKİİNDE YAPILACAK OLAN EXPO ALANINDA, 7’DEN 70’E HERKESİN VAKİT GEÇİREBİLECEĞİ BİR YAŞAM MEKEZİ OLACAK”

EXPO heyetinin tespit ettiği iki yerde yapılacağının altını çizen Başkan Savaş, “EXPO’nun bir kısmını Antakya Defne üstünde 200 dönümlük bir arazimiz var orada yapacağız, bir tanesini de İskenderun-Belen ve Arsuz arasında Karaağaç- Nardüzü mevkiinde çoğunu bizim aldığımız 175 dönümlük bir arazi içerisinde yapacağız. EXPO’yu yaparken oraya bir spor kompleksi kültür merkezi ve EXPO alanı yapacağız. Dünya’nın farklı yerlerinden rengarenk çiçekler ve bahçeler içerisinde 7’den 70’e herkesin vakit geçirebileceği, eğlenebileceği, spor yapabileceği ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebileceği bir yaşam merkezi olacak. İnşallah bunu hep birlikte yapacağız” açıklamasında bulundu.

“EXPO 2021 HEM HATAY’IN DIŞARDAN GÖRÜNEN YÜZÜ OLACAK HEM DE İHTİYAÇ SAHİBİ İNSANLARIMIZA KAZANÇ KAPISI OLACAK”

Kırsal kesimde evinin önünde arazisi olan 250 tane kadına çok güzel seralar yapıldığını katılımcılarla paylaşan Başkan Savaş, “Şu anda Hatay’ın bütün çiçeklerini ihtiyaç sahibi kadınlarımız üretiyor ve bizler de Hatay’ın çeşitli noktalarına ekiyoruz. Kadınların çoğu emekli oluyor ama ekonomik ihtiyaçlardan dolayı evde oturmak istemiyor. EXPO’da çeşitli mevsimlik çiçekler ekeceğiz. EXPO bahçeleri arasında Hatay’ın gelenek ve göreneklerini, kültürel faaliyetlerini ve sosyal dokusunu yansıtacağız. Burada bize hem çiçekleri ekip biçen hem rehberlik yapan hem de insanlara yol gösterecek gençlere ve kadınlara ihtiyacımız olacak. Yani EXPO 2021 hem Hatay’ın dışardan görünen yüzü olacak hem de burada ihtiyaç sahibi insanlarımıza ekonomik kazanç kapısı olacak. Ayrıca Emekli olup da ben Hatay’a katkı sağlamak istiyorum diyen kadınlarımıza da orada ihtiyacımız olacak. Onlar da manevi tatmin karşılığı bu organizasyona katkı sağlayacak. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Bizler ne kadar çaba sarf edersek bu şehir gelecek nesiller için çok daha ferah ve huzurlu olacaktır. Önemli olan bu şehre katkı sağlamak. Bizler HBB olarak her zaman yanınızdayız” ifadelerine yer verdi.

Kahvaltı toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, Sahil Bandı Çalışmalarını İnceledi

Spread the love İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, sahil bandında devam eden çalışmaları yerinde inceledi. …

Bir yanıt yazın