Home / Köşe Yazıları / AYA ÇIKILMASI

AYA ÇIKILMASI

Spread the love

Değerli dostum, Ladikli Ahmet Ağanın torunu Emekli İmam-Hatip Mehmet Elma, dedesine ait bir hatırayı bizlere şöyle naklediyor…

Kadınhanı belediyesinde çalışan bir memur, aya uzay aracı ile çıkıldıktan sonra “gerçekten çıktılar mı yoksa yalan mı söylüyorlar? Bunu bir Ahmet Ağa’dan öğreneyim” diyerek Lâdik’e dedeme gelir. Sohbet esnasında memur, dedeme hitaben:

—Şu sıralar haberlerde, birkaç astronotun uzay aracı ile aya çıktığı, ayın yüzeyine ayak basıp orada yürüdükleri ve daha sonra dünyaya geri döndükleriyle ilgili şeyler söyleniyor. Gerçekten aya çıktılar mı, yoksa bunların tamamı yalan dolan mı, bir de sizden öğrenmek istiyoruz, deyince dedem:

—Gerçekten aya çıktılar. Bizimkiler ise onlardan çok önce aya çıktılar. Hatta bizim oralarda dalgalanan sancaklarımız var, demiştir.
Nitekim aya ilk ayak basan astronot, orada ezan sesi duymuş, şimdiye kadar hiç dinlemediği ve bilmediği için bu çok hoşuna giden güzel sese bir mana verememiş; sonradan aynı sesi gezmek için gittiği Mısır’da işitince ne olduğunu anlayıp Müslüman olmuştur. Bu astronot, daha sonra yazdığı hatıralarında bunu dile getirmiş, ancak kendi ülkesi tarafından deli olduğu ilan edilmiştir.

Dedem bu konuyla ilgili bir beytinde şöyle der:

Kanal geçmekliğe kurdular düzen
Semada okunur hakikat ezan
Beni bu hâllere düşüren dünyada gezen
Derdimin dermanı sensin Muhammed

Yolumuz, Konya-Afyon karayolu üzerindeki Ladik’e düşerse Ahmet Ağa’nın kabrini ziyaret etmemiz, bizleri manevi iklimin derinliklerine götürecektir. Allah, ziyaretimizi kabul eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir