Home / Köşe Yazıları / ALLAH İÇİN SEVMEK

ALLAH İÇİN SEVMEK

Spread the love

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

İmanın en sağlam kulpu, Allah için sevmek ve Allah için buğzetmektir.”

Allah katında en sevimli olanınız, insanlarla geçinen, kendisiyle de geçinilebilen kimsedir. Allah katında en sevimsiziniz de koğuculuk yapıp, dostları birbirinden ayıran kimsedir.” (Taberari)

Allah için birbirini sevenler kırmızı yakuttan bir sütun üzerine kurulmuş yetmiş bin balkondan cennet ehlini seyrederler. Güneş dünya halkını aydınlattığı gibi, onların güzellikleri ve nuru da cennet halkını aydınlatır. Cennet ehli: “Gelin de şu Allah için birbirini sevenlere bakalım” derler. Onlar da üzerlerinde yeşil atlastan elbiseler, alınlarında “Allah için birbirini sevenler” ibaresi yazılı olduğu halde, güneş gibi cennet halkına parlarlar.” (Hakim-i Tirmizi Nevadirul-Usul)

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:

Cenâb-ı Hak, Musa Aleyhisselam’a şöyle vahyetti:

Ey Musa! Benim için bir amel işledin mi?” Hz. Musa: “Yâ Rabbi! Senin için namaz kıldım, senin için oruç tuttum, sadaka verdim, seni zikrettim” dedi. Allahü Teâlâ şöyle buyurdu:

Ey Musa! Namaz senin için burhandır (imanına kuvvetli bir delildir), oruç senin için cehenneme karşı koruyan kalkandır, sadaka mahşer meydanında gölgedir, zikir de nurdur. Benim için hangi ameli işledin?” Musa Aleyhisselam: “Yâ Rabbi! Sırf senin için olan ameli bana bildir” dedi. Allahü Teala şöyle buyurdu:

Ya Musa! Benim dostuma dost oldun mu, düşmanıma benim rızam için düşmanlık ettin mi?”

Bundan bilindi ki Cenab-ı Hak katında en makbul amel, sevdiğini onun rızası için sevmek, sevmediğini de onun rızası için sevmemektir.

Hz. Aliyyül-Mürtaza (k.v.): “Dost edinin, onlar sizin için dünya ve ahiret sermayesidir.” buyurmuştur.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.