Home / Köşe Yazıları / 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Spread the love

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Günler ne çabuk geçiyor. Bir Öğretmenler Gününe daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öğretmenlik zor ve çileli bir meslek.

Bütün bunlara rağmen kutsal mı, kutsal. Çocuklara şekil veren önemli bir rehber. İşçiyi, Memuru, Belediye Başkanını, Kaymakamı, Genel Kurmay Başkanını, Milletvekilini, Bakanı, Başbakanı ve Cumhurbaşkanını okutan hep Öğretmendir. Öğretmen adayları, okul bitince epey bir süre atanmayı beklerler. İlk tayin, genelde ücra bir yere çıkar. Nasıl zaman geçireceğim diye düşünmeye başlar. Memleket hasreti, ev ve yemek sıkıntısı hemen kendini belli eder. Belli bir süre çevreye uyum sorunu yaşar, benim Öğretmenim. Zamanla alışır, köyden biri oluverir adeta. Vatandaşın gözü, kulağı, eli ve ayağıdır. Zorla geldiği yerden, zor ayrılır, yaşananlar bir film şeridi gibi gelir geçer gözlerinin önünden. Hatıralar maziye gömülür unutulmamak üzere. Belki bir daha hiç göremeyeceği öğrencilerinden ayrılır, gider. Ancak, ileriki yıllarda anılarda en üst köşede yer alır. Öğretmenliğimin ilk yıllarında aynı sıkıntıları bizzat yaşadım. K.Maraş’ın Ağabeyli köyünde görev yapıyordum. O sıralar cep telefonu yoktu, arayacağım yerleri bağlatıyordum ve saatlerce bekliyordum. Köyde televizyon çekmiyordu. Okulda kalıyordum. Şehre ulaşım çok zordu, sabah ezanı 1 defa araba kalkıyordu. O günleri 24 Kasımlarda hep hatırlarım. 

Öğretmen her yerde örnek kişidir, özenilen kişidir. Öğretmenin giyim kuşamı, yaşam standardı ve kafasının rahatlığı çok önemlidir. Ülkemizin mimarıdır Öğretmenler. Okuttuğu öğrencilerin belli yerlere gelmesi Öğretmene güç verir. Çalışmasından netice almış olması onu mutlu eder. Bu Ülkemize önemli bir katkıdır. Öğretmen tecrübe kazandıkça, eğitimde önemli projeler tasarlar. Varı yoğu öğrencileridir. Türkiye’nin geleceğidir. Her insan gibi her öğretmen de hatırlanmak ister. Mezun ettiği öğrencilerinin arayıp hal hatır sormaları, aldırış etmeden biriktirdiği yorgunluklarını bir çırpıda alır gider. Öğretmenlerimizin sayısı, diğer meslek gruplarından çok fazladır. 

Öğretmenlerimizin de giderilmesini arzu ettikleri bazı problemleri var… Ek göstergelerinin 3000 den 3600 e çıkarılmasını bekliyorlar. Talim Terbiye Kurulu Kitap inceleme Komisyonunda olduğu gibi, diğer çalışmalarda da emekli Öğretmenlerin tecrübelerinden faydalanılmalıdır. Öğrenime devam eden öğretmenlerin, tayinlerindeki aksaklıklar giderilmelidir. Hizmet içi kurs ve seminerlere katılacakların belirlenmesinde eşitlik ilkesine uygun şeffaf bir uygulama yapılmalıdır.  Bu durum MEB sitesinde Öğretmenlerle paylaşılmalıdır. İsteğe bağlı ve mazeret tayinlerinde hassas bir denge sağlanmalıdır. Atama bekleyen çok sayıda Öğretmen için, yeni çözüm önerileri geliştirilmelidir. Öğretmenlerin maddi konularda yapılacak iyileştirmelerinde, kurumun personel çokluğu engel olarak gösterilmemelidir.

Sadece 24 Kasım değil, yılın her günü Öğretmenler Günüdür. Elleri öpülesi Öğretmenlerimin günlerini kutluyorum. Emekli Öğretmenlerimize de hayırlı ve sağlıklı günler diliyorum. Hasta yatağında çare bekleyen öğretmenlerimize, acil şifalar temenni ediyorum. Vefat etmiş tüm Öğretmenlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir