Home / Köşe Yazıları / 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Spread the love

Öğretmenlik zor ve çileli bir meslek. Bütün bunlara rağmen kutsal mı, kutsal. Çocuklara şekil veren önemli bir rehber. İşçiyi, Memuru, Belediye Başkanını, Kaymakamı, Genel Kurmay Başkanını, Milletvekilini, Bakanı, Başbakanı ve Cumhurbaşkanını okutan hep öğretmendir. Öğretmen adayları, okul bitince epey bir süre atanmayı beklerler. İlk tayin genelde ücra bir yere çıkar. Nasıl zaman geçireceğim diye düşünmeye başlar. Ev ve yemek sıkıntısı hemen kendini belli eder. Memleket hasreti de bir başka durumdur. Belli bir süre çevreye uyum sorunu yaşar, benim öğretmenim. Zamanla alışır, köyden biri oluverir adeta. Vatandaşın gözü, kulağı, eli ve ayağıdır. Zorla geldiği yerden, istemeyerek ayrılır, yaşananlar bir film şeridi gibi gelir geçer gözlerinin önünden. Hatıralar maziye gömülür unutulmamak üzere. Belki bir daha hiç göremeyeceği öğrencilerine evlada der, gider.

Öğretmen her yerde örnek kişidir, özenilen kişidir. Öğretmenin giyim kuşamı, yaşam standardı ve kafasının rahatlığı çok önemlidir. Ülkemizin mimarıdır öğretmenler. Okuttuğu öğrencilerin belli yerlere gelmesi öğretmene güç verir. Çalışmasından netice almış olması onu mutlu eder. Bu Ülkemize önemli bir katkıdır. Öğretmen tecrübe kazandıkça, eğitimde önemli projeler tasarlar. Varı yoğu öğrencileridir, Türkiye’nin geleceğidir. Her insan gibi her öğretmen de hatırlanmak ister. Mezun ettiği öğrencilerinin arayıp hal hatır sormaları, aldırış etmeden biriktirdiği yorgunluklarını bir çırpıda alır gider. Öğretmenlerimizin sayısı, diğer meslek gruplarından çok fazladır.

Öğretmenlerimizin de giderilmesini arzu ettikleri bazı problemleri var… Ek göstergelerinin 3000 den 3600 e çıkarılmasını bekliyorlar. Talim Terbiye Kurulu Kitap inceleme Komisyonunda olduğu gibi, diğer çalışmalarda da emekli öğretmenlerin tecrübelerinden faydalanılmalıdır. Öğretmenler Ödül Yönetmeliğinden çok sıkıntılılar, ölçülerin iyi tespit edilmesini istiyorlar. Yapılacak yanlış bir uygulama öğretmenin çalışma azmini kırmaktadır. Öğrenime devam eden öğretmenlerin, tayinlerindeki aksaklıklar giderilmelidir. Hizmet içi kurs ve seminerlere katılacakların belirlenmesinde eşitlik ilkesine uygun şeffaf bir uygulama yapılmalıdır. Bu durum MEB sitesinde öğretmenlerle paylaşılmalıdır. Atama bekleyen çok sayıda öğretmen için, yeni çözüm önerileri geliştirilmelidir. Öğretmenlerin maddi konularda yapılacak iyileştirmelerinde, kurumun personel çokluğu engel olarak gösterilmemelidir.

Sadece 24 Kasım değil, yılın her günü Öğretmenler Günüdür. Elleri öpülesi öğretmenlerimin günlerini kutluyorum. Şehit Öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal etmiş Öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Emekli öğretmenlerimize de hayırlı ve sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir