Home / Genel / Ünsal; “Taleplerimiz Karşılanmazsa İş Bırakma Eylemi Yapacağız”

Ünsal; “Taleplerimiz Karşılanmazsa İş Bırakma Eylemi Yapacağız”

Spread the love

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal; “Taleplerimiz Karşılanmazsa İş Bırakma Eylemi Yapacağız”

Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, 14 Ekim 2022 Cuma Günü gerçekleştirilen,  Başkent Öğretmenevi Eğitim Sendikalarının Büyük Buluşmasının karar tutanağını, yaptığı bir basın açıklamasıyla İskenderun kamuoyuyla paylaştı. Ünsal, eğitim emekçilerinin taleplerinin karşılanmaması halinde iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

Amasra’da yaşanan maden faciasına değinerek açıklamasına başlayan Ünsal, faciada yaşamını yitiren maden işçilerine Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi, bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını temenni etti.

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da gerçekleştirilen büyük mitingde alınan kararları tek tek açıklayan Ünsal; “19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir. Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır.

Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu, güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Kamuda mülakat uygulanmasına son verilmelidir.

Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Eğitim emekçilerinin taleplerinin karşılanmaması halinde iş bırakma eylemine kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Ünsal; “Bu taleplere ilişkin düzenlemelerin yapılmaması halinde; 26-27-28 Ekim 2022 tarihlerinde, iş yerlerinde kokart takılması, 26 Ekim 2022 tarihinde ilk teneffüs saatinde öğretmenler odasında ortak bildirim metninin okunması, bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararları sendika genel başkanlarınca imza altına alınmıştır” diye konuştu. 

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın