Home / İslam / SÜNNET-İ SENİYYEYE UYMANIN EHEMMİYETİ

SÜNNET-İ SENİYYEYE UYMANIN EHEMMİYETİ

Spread the love

Resulullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“Kim sünnetimi muhafaza ederse (devamlı sünnetime uyarsa) Allâhü Teâlâ ona dört haslet ikram eder: İyi kimselerin kalbinde ona karşı muhabbet verir. Kötü kimselerin kalbine onun heybet ve korkusunu koyar.

Rızkını genişletir.

Dîninde sağlam ve güvenilir olur.” (Rûhu’l-Beyan)

Ashâb-ı Kirâm aleyhimü’r-rıdvân, Resûlullâh Efendimizin (s.a.v.) sünnetleri ile amel etmeye çok itina ederlerdi.

Tâbiinden Mücahid (r.a.) anlattı: “İbn-i Ömer (r.anhümâ) Hazretleri ile bir seferde beraber idik. Bir yerde yoldan ayrıldı. “Bunu niçin yaptınız?” diye sorulunca, “Resul-i Ekrem Efendimizin (s.a.v.) burada böyle yaptığını görmüştüm, onun gibi yaptım” dedi.

İbn-i Ömer Hazretleri Mekke ile Medîne arasında bir ağaç altına gelir, ağacın altında kaylûle yapar (günün ortasında uyurdu) ve Resul-i Ekrem Efendimizin böyle yaptığını haber verirdi.

Ahmed bin Hanbel Hazretleri anlattı: “Bir gün bir toplulukla birlikte idim. Soyunup yüzmek için suya girdiler. Ben “Allâh’a ve âhiret gününe iman eden kimse avret mahallini örtsün” Hadis-i şerifini hatırladım. Elbiselerimi çıkarmadan suya girdim. O gece rüyamda bana denildi ki: “Ey Ahmed, sana müjdeler olsun, sünnet ile amel ettiğinden günahların bağışlandı. Allâhü Teâlâ seni dinde kendisine uyulacak bir imam kıldı.” (Rûhul-Beyan)

“Bişr-i Hâfî (k.s.) anlatıyor: “Bir gece rüyamda Resulüllah Efendimizi (s.a.v.) gördüm. Bana:

‘Ey Bişr! Allâhü Teâlâ’nın seni hangi sebeple akranından üstün kıldığını biliyor musun?’ dedi.

‘Bilmiyorum, yâ Resûlallah.’ dedim.

‘Sünnetime tabi olman, salihlere hizmet etmen, din kardeşlerine nasihat etmen, Ashâbıma ve Ehl-i Beytime muhabbetinin çok olması sebebiyle.’ buyurdular. (R. Kuşeyriyye)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın