Home / İslam / ŞUAYB ALEYHİSSELAM’IN KAVMİNE NASİHATİ

ŞUAYB ALEYHİSSELAM’IN KAVMİNE NASİHATİ

Spread the love

Allâhü Teâlâ her kavme bir peygamber gönderdi. Medyenlilere de içlerinden Şuayb Aleyhisselam’ı peygamber gönderdi. Medyenliler, Hazret-i İbrahim Aleyhisselam’ın neslindendir. Şuayb Aleyhisselam’ın kavmine yaptığı güzel nasihatlerden dolayı lakabı “Hatîbü’l Enbiyâ” (Peygamberler hatibi)dir. Kur’ân-ı Kerim’de Şuayb Aleyhisselam’dan bahseden Hud suresinin, 84, 85 ve 86. Ayetlerinin tefsiri şöyledir:

Medyen’e de kardeşleri Şuayb’i gönderdik. Ey kavmim. Allâh’a ibadet edin, ondan başka ilahınız yoktur. Ve ölçeği, tartıyı eksik tutmayın. Şüphesiz ben sizi bir hayır içinde görüyorum.” dedi. Yani bir nimet içinde bulunuyorsunuz, malınız, imkânınız var, alış veriş yapıyorsunuz. Bu hayırlı bir iştir. Bunun icabı haksızlık etmek değil, insanların haklarını gözetip onların menfaatine hizmet ederek Allah’a şükretmektir. Binaenaleyh ölçüyü, teraziyi noksan tutup da hayrı berbat etmeyin. Ve ben sizin hepinizi kuşatan bir günün azabından korkarım. Noksan ölçü ve tartı ile haksızlıkta devam ederseniz elinizdeki hayrı kaybettiğiniz gibi bir gün gelecek Allah’ın azabı hepinizi kuşatacak, hiç biriniz kurtulamayacaksınız. Bu nasihatleri size acıdığım için yapıyorum.

Ey kavmim! O gün azaba uğramamak için ölçüyü ve tartıyı adalet ile ifa edin ve insanlara haksızlık etmeyin. Ve yeryüzünde fesat çıkarmayın, fenalık yapmayın.

Öyle amma ticaret ve siyasette biz böyle hak, adalet ve doğruluk ile çalışacak olursak fazla bir şey kazanamayız, derseniz: Haramını attıktan sonra Allâh’ın size bırakacağı temiz ve helâl olan (haksızlıkla, eksik ölçek ve tartı ile toplayacağınız kazançlardan) sizin için daha kârlı, daha menfaatli ve daha hayırlıdır. Eğer mümin iseniz, yani, bu hayırlara ancak iman etmeniz şartı ile kavuşabilirsiniz.” İnanırsanız hayır görürsünüz. Yoksa ben üzerinize hafiz değilim, yani siz iman edip korunmadıkça ben sizi fenalıktan muhafaza edemem, başınıza gelecek azaptan koruyamam. Hasılı bu nasihatleri iyi dinleyiniz.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir