Home / Hatay / Payas / SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ RESTAROSYONU

SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ RESTAROSYONU

Spread the love

SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ RESTAROSYONU

2011 Yılında Vakıflardan kiraladığımız, hemen ardından restorasyon çalışmalarını başlattığımız Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin Mart 2014 yılında restorasyonu tamamlanmıştır. Restorasyondan sonra tanıtımına ve kimlik çalışmalarına başlanmıştır

Temmuz ayından bu yana Çekül vakfıyla ortaklaşa projeler yürütülmekte ve nasıl bir kullanım olacağı konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bu süreçte Halk çalıştayları ve Kent sohbetleriyle halkımızın da ortak kanaati alınarak nasıl bir plan yapılacağı ortaya çıkmıştır. Bütün planlarında ‘’halkın külliyesi’’ fikriyle yola çıkılmıştır .Bu doğrultuda ilk olarak ‘’Külliye Sınıfı’’ projesi hayata geçirilmiştir. Pilot okul olarak Mimar Sinan İlkokuluyla başlanmış sonraki süreçte bütün Payas’taki okullarımızı davet edilecektir.Okullarımız Serbest Etkinlik derslerini Külliyemiz’ de işleyerek çocuklara hem tarihi koruma bilincini yaşayarak öğretiyor, hem de tarihimizi eğlenceli bir yolla öğretmiş oluyor.

Dükkanlarımız Nisan ayından itibaren açılmaya başlanmıştır. Her bir meslek grubundan bir adet olarak, Osmanlı dokusuna uygun ya da el sanatlarına, zanaatlara yönelik meslek grupları tercih edilmiştir.

Külliyemizdeki avlu alanı ve han bölümü etkinlik alanı olarak düşünülmüş, belediyemizin ve farklı kuruluşların sürekli etkinliklerini düzenlediği bir alana dönüşmüştür. Yaz aylarında artacak olan etkinliklerimiz halkımıza duyurulacaktır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

PAYAS STEM YAPAY ZEKA MERKEZİ ROBOTEX FİNALİNDE ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEK

Spread the love Payas Stem Yapay Zeka Merkezi takımı katıldığı Antalya’da düzenlenen ‘Robotex’ Robotik yarışmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir