Home / İslam / Sırat, Cehennem Üzerinde Köprüdür

Sırat, Cehennem Üzerinde Köprüdür

Spread the love

Sirat Koprusu Nasil gecilir

Bütün mahşer halkı amelleri tartıldıktan sonra sırat önüne getirilir. Hepsi amellerine göre sıratı geçer yahut cehenneme düşer. Sırat, cehennem boyunca uzatılmış kıldan ince kılıçtan keskin köprüdür. Uzunluğu üç bin senelik yol olup bin yılı çıkış, bin yılı iniş ve bin yılı da düzdür.

Her insanın nuru sadece kendisini aydınlatır, onun nurunda başkası yürümez.

Sıratı ilk önce Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.) ve ümmeti geçer. Sıratı kimi çakan şimşek gibi, kimi şiddetli rüzgar gibi, kimi attan daha süratli, kimi dizi üzere sürünerek, kimi kuş gibi, kimi yürüyerek geçer. Kimi de yüzü üstü cehenneme düşer.

Her kul sırat üzerinde yedi şeyden sual olunur:

Allâha imandan, Lâ ilâhe illallâh Muhammedün Resûlüllâh kelime-i tevhidinden yani Allâhü Teâlâ’dan başka ilah yoktur ve Muhammed Mustafâ onun peygamberidir, derse; kendisine namazdan sorulur. Beş vakit namazı kıldı ise; Ramazan ayı orucundan sorulur. Oruçlarını tam tuttu ise zekâttan sorulur. Zekâtını tam verdi ise, hacdan sorulur. Hac vecîbesini yaptı ise; abdest ve gusülden sorulur. Bunlar da tam ise, insanlara yaptığı zulümden ve kul hakkından sorulur ki bu en zorudur.

İşte bu geçitlerden geçmeye muvaffak olan kimse kurtulur, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) Kevser havzından içer. Ondan içenlerden bütün yorgunluk, susuzluk kaybolur. Kevser sütten beyaz, miskten güzel kokuludur. Havzın etrafında yıldızlar adedince kadehler vardır. Ondan bir kere içen bir daha susamaz. Uzunluk ve genişliği bir aylık yoldur. Dört köşesinde Ashâb-ı Kirâm’dan dördü: Hazret-i Ebûbekir, Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali (r.anhüm) durur. Onlardan birini sevmeyene diğeri de su vermez. Bu havz Peygamberimiz ve ümmetine mahsustur. Her peygamberin bir havzı vardır.

Allah, cümlemizi Sırat Köprüsünü kolay geçen kullarından eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir