Home / İslam / SILA-İ RAHİM

SILA-İ RAHİM

Spread the love

1- Kişi akrabasını arada bir ziyaret edip, onların hal ve hatırlarını sormalıdır. Habib-i Ekrem Efendimiz (s.a.v): “Ey Ebu Zer zaman zaman ziyaret et ki muhabbet artsın.” buyurmuşlardır. O halde akrabaya mümkün ise, haftada bir veya ayda bir yahut yılda bir kere ziyarete gitmelidir. Ziyaret mümkün değilse onlara hediye veya mektup yahut selâm göndermelidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Bir selâm göndererek de olsa akrabalarınızın hâlini hatırını sorunuz” buyurdular.

2- Kendi kabilesi ve yakın akrabasıyla yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalıdır. İhtiyaçları için akrabalarına külfet olmamalıdır. Onların üzüntülerine üzülmeli, neşelerine sevinmelidir. Musibet anında taziyeye, sevinçli anında da tebrike gitmeli, bayram günlerinde birbirini ziyaret etmelidirler. Onlar gelince kalkıp güzel yüzle karşılamalı, giderken kapıya kadar uğurlamalıdır.

3- Akrabasının ihtiyaçlarını yerine getirmelidir. Zira onları reddetmek, işlerini görmemek sıla-ı rahmi kesmektir. Yakın akrabayla görüşmeyi iyi ayarlamalı; çok gidip usandırmamalı veya gitmeyip hasrette bırakmamalıdır. Her gün görüşmekle muhabbetleri azalıp hürmetleri kalkarak münasebetlerin kesilmesine sebep olmasın diye akraba ile komşu olmak iyi görülmemiştir. Hadis-i şerifte: “Hak Teâlâ sıla-ı rahim yapanı vasl eder, keseni kat’ eder.” buyurulmuştur. Yani: Kim yakın akrabasını ziyaret ve himaye ederek sıla-ı rahim yaparsa Allâhü Teâlâ onun ibadetlerini kabul eder. Sıla-ı rahimi terk ederse ona gazap eder ve yüz çevirir, demektir.

4- Babasından sonra amcasını, büyük kardeşini ve dayısını saymalı, onları itaat ve hizmette babası yerinde tutmalıdır. Onlar da, ona şefkat ve merhamette evladı gibi muamele etmelidir.

5- Annesinden sonra halasını ve teyzesini annesi yerinde tutmalıdır. Onlar da ona ikram ve şefkat etmelidirler.

6- Akrabanın eziyetlerine katlanıp acı sözlerini yutmalı, hastalarını ziyaret etmeli, cenazelerine gitmeli ve vasiyetlerini tutmalıdır. Çünkü akrabalar birbirinden sıla-i rahim ve ikram beklerler. Aksi halde kırgınlığa sebep olur. Akrabasından belâya uğrayanlara ve onların evlatlarına vefalı olmalıdır. (Marifetname)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın